| Mode | RT97L:/ |
| Frequence Band | RT97L:GMRS |
| Transmit Frequency(TX) | RT97L:UHF: 462-467MHz |
| Receive Frequency(RX) | RT97L:UHF: 462-467MHz |
| Power | RT97L:25W |
| Channel Number | RT97L:16 |
| Battery Capacity | RT97L:/ |
| Operation Temperature | RT97L:-30°C to +60°C |
| Encryption Type | RT97L:50 CTCSS/210 DCS |
| Weight | RT97L:3563g |
| Size | RT97L:285*185*68mm |
| Additional Features | RT97L:1.Channel Lock; 2.Scan Channel; 3.Volume Set; 4.Modem Set; 5.Squelch Level; 6.Repeater Delay; 7.High/Low Power Switching; 8.Backled Adjustment; 9.Low Temperature Mode; 10.Init Option; 11.Software Version; |
Retevis RT97L Portable GMRS repeater Specifications
| Frequency Range | 462.550 - 462.725 MHz (TX), |
| 467.550 - 467.725 MHz (RX) | |
| Channel Capacity | 16 GMRS Repeater Channels |
| Channel Spacing | ±12.5KHz Narrow/±25kHz Wide |
| Operating Voltage | DC12V - 24V |
| Operating Temperature | -22° F - 140° F (-30° C - 60° C) |
| Frequency Stability | ±2.5ppm |
| Antenna Impedance | 50 Ω |
| Dimensions | 10.25" x 8.3" x 2.8" (260 x 210 x 70mm) |
| Weight | 3.7 lbs (1.66 kg) |
| Transmitter | |
| Modulation | F3E |
| Spurious Emission | -60dB or less |
| Maximum Frequency Deviation | Wide: ±5kHz Narrow: ±2.5kHz |
| Audio Distortion | 5% or less |
| FM Noise | Wide:≤45dB Narrow :≤40dB |
| Receiver | |
| Sensitivity(12dB SINAD) | 0.2μV (Wide) 0.25μV (Narrow) |
| Squelch Sensitivity | 0.15μV (Wide) 0.2μV (Narrow) |
| Adjacent Channel Selectivity | ≥ 70dB (Wide) / ≥65dB (Narrow) |
| Intermodulation | ≥ 55dB |
| Spurious Rejection | ≥ 55dB |
| Image Rejection | ≥ 55dB |
| FM Ham and Noise | ≤-45dB(Wide) / ≤ -40dB(Narrow) |
| Modulation Type | F3E |
| Operating Bandwidth | ≤±7KHz / ≤±5KHz |
| Audio Distortion | ≤ 5% |
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.