Availability: In Stock
| Specifications | |
| Frequency Range | 462.550-462.725 MHz (TX), 467.550-467.725 MHz (RX) |
| Channel Capacity | 8 GMRS Repeater Channels |
| Channel Spacing | ±12.5KHz Narrow/±25kHz Wide |
| Operating Voltage | DC:12V-24V |
| Operating Temperature | -22°F-140° F (-30° C-60° C) |
| Frequency Stability | ±2.5ppm |
| Antenna Impedance | 50 Ω |
| Dimensions | 10.25"x8.3"x2.8" (260x210x70mm) |
| Weight | 3.7 lbs (1.66 kg) |
| Transmitter | |
| Power Output | 5W |
| Modulation | F3E |
| Spurious Emission | -60dB or less |
| Maximum Frequency Deviation | Wide: ±5kHz Narrow: ±2.5kHz |
| Audio Distortion | 5% or less |
| FM Noise | Wide:≤45dB Narrow :≤40dB |
| Receiver | |
| Sensitivity(12dB SINAD) | 0.2μV (Wide) 0.25μV (Narrow) |
| Squelch Sensitivity | 0.15μV (Wide) 0.2μV (Narrow) |
| Adjacent Channel Selectivity | ≥ 70dB (Wide) / ≥65dB (Narrow) |
| Intermodulation | ≥ 55dB |
| Spurious Rejection | ≥ 55dB |
| Image Rejection | ≥ 55dB |
| FM Ham and Noise | ≤-45dB (Wide) / ≤ -40dB (Narrow) |
| Modulation Type | F3E |
| Operating Bandwidth | ≤±7KHz / ≤±5KHz |
| Audio Distortion | ≤ 5% |
| General Specifications | |
| Frequency Range | GMRS: TX: 462.5500-467.7125MHz; RX:462.5500-467.7250MHz |
| Channel Capacity | 30 |
| Channel Spacing | 12.5KHz |
| Antenna Impedence | 50Ω |
| Frequency tolerance | ≤2.5×10-6 |
| Working Voltage | 7.4V DC |
| Battery capacity | 2200mAh(Li-ion) |
| Size | 120(H)*58(W)*39(D)mm |
| Operating temperature | -30~+60°C |
| net weight | About 250g |
| Transmitter | |
| Output Power | 5W/0.5W |
| Carrier Frequency Tolerance | ≤2.5×10-6 |
| Modulation Mode | 11K0F3E |
| Modulation Limiting | ±2.5K |
| Modulation Distortion | ≤5% |
| Audio Response | +1/-3 dB |
| FM Hum & Noise | ≤35 dB |
| Transmit spurious emission | ≤-36dBm@9kHz~1GHz≤-30dBm@1GHz~12.75GHz |
| Adjacent Channel Power | >60dB |
| Receiver | |
| Squelch Sensitivity | ≤0.22 μV |
| Audio Power | 1W@16Ω |
| Audio Distortion | <5% |
| FM Hum & Noise | ≤38dB |
| Inter-modulation response immunity | ≥65dB |
| Adjacent channel selectivity | ≥60dB |
| Co-Channel inhibition | ≥-12dB |
| Spurious Response Immunity | ≥70dB |
| Blocking | ≥85dB |
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.