Availability: In Stock
| General Specifications | |
| Frequency Range | 462.5500-462.7250MHz |
| Channel Capacity | 16 |
| Channel Spacing | 12.5KHz |
| Antenna Impedance | 50 Ω |
| MIC Impedance | 2.2 kΩ |
| Working Voltage | 3.7V DC |
| Frequency Stability | ±2.5×10-6 |
| Net Weight | 260g |
| Product Size | 225×56×38 mm |
| Transmitter | |
| Carrier Frequency Tolerance | ±2.5×10-6 |
| Output Power | ≤2W |
| Modulation Sensitivity | 12±3mV |
| Modulation Distortion | ≤5% |
| Modulation Limit | ≤5kHz |
| Occupied Bandwidth | ≤16 kHz |
| Modulation Characteristic | ±3dB |
| Spurious Radiation | ≤7.5 μW |
| Adjacent Channel Selectivity | ≤-65 dB |
| Transmitting SNR | ≥40 dB |
| Receiver | |
| Reference Sensitivity | -121dBm |
| Squelch Sensitivity | ≤0.22 μV |
| Audio Power | 1W |
| Audio Distortion | ≤5% |
| Modulation RX Bandwidth | ≥∣±7kHz∣ |
| Audio Response | ≥+2dB, ≤-10dB |
| Co-channel Injection | ≥-8 dB |
| Block | ≥85 dB |
| Channel Selectivity | ≥65 dB |
| Receiving SNR | ≥40 dB |
Scan Function
Monitor Function
VOX Hands-free
Squelch Function
Time Out Timer
Voice Annunciation
Battery Voltage Alert
Power Saving Function
Busy Channel Lockout
Local Alarm Function
CTCSS/DCS Private Codes
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.