Long-Range Power: 10-meter SSB design ensures strong signal penetration and stable communication.
Multi-Mode Flexibility: Supports PA/AM/FM/USB/LSB/CW for versatile communication needs.
Dual Watch Function: Monitors two frequencies automatically—never miss important calls.
Clear Audio Performance: Built-in squelch and noise reduction deliver crystal-clear sound.
Enhanced Protection: SWR protection and keypad lock prevent damage and misoperation.
| General | |
| Frequency Range | 28.000MHz-29.700MHz |
| Frequency Band | A/B/C/D/E/F |
| Channel | 60 channels(programmable) |
| Frequency Control | Phase-Locked-Loop Synthesizer |
| Frequency Step | 10Hz 100Hz 1KHz 10KHz |
| Frequency Tolerance | 0.005% |
| Frequency Stability | 0.001% |
| Temperature Range | -30℃to +50℃ |
| Microphone | Plug-in dynamic:with push-to-talk/UP/DN/ASQ switch and coiled cord |
| Input Voltage | DC 13.8V normal,15.9Vmax;11.7V min Transmit:AM full mod 6A Receiver: Squelched 0.8A SSB 30W PEP output 9A |
| Size | 28*25*6CM |
| Weight | 1.5KG |
| Antenna Connector | UHF,SO239 |
| TRANSMITTER | |
| PowerOutput | AM/CW:1-12W(adjustable) FM:1-40W(adjustable) USB/LSB:1-35W(adjustable) |
| Modulation | AM FM |
| Inter-modulation Distortion | SSB:3rd order,more than -25dB;5th order,more than -35dB |
| SSB Carrier Suppression | 55dB |
| Unwanted Sideband | 50dB |
| Frequency Response | AM and FM:450 to 2500Hz |
| Output impedance | 50ohms,unbalanced |
| Sensitivity | SSB:0.25μV for 10dB(S+N)/N at greater than 1/2-watt of audio output. AM:1.0μV for 10 dB(S+N)/N at greater than 1/2watt of audio output. FM:1.0μV for 20 dB (S+N)/N at greater than 1/2 watt of audio output. |
| Selectivity | AM/FM:6dB@3KHz,50dB @9KHz SSB:6dB@2.1KHz,60dB @3.3KHz |
| mage Rejection | More than 65dB |
| IF Frequency | AM/FM:10.695 MHz 1st IF,455 kHz 2nd IF SSB:10.695 MHz |
| Adjacent-Channel | 60dB AM/FM &70 dB SSB |
| RECEIVER | |
| RF Gain Control | 45 dB adjustable foroptimum signal reception |
| Automatic Gain Control (AGC) | Less than 10 dB change in audio output for inputs from 10 to 100,000 microvolt |
| Squelch | Adjustable;threshold less than 0.5μV. Automatic Squelch Control(onlyAM/FM)0.5μV |
| ANL | Switchable |
| Noise Blanker | RF type,effective on AM/FM and SSB |
| Audio Output Power | 3 watts into 8 ohms |
| Frequency Response | 300 to 2800 Hz |
| Built-in Speaker | 8 ohms,round. |
| External Speaker (Not Supplied) | 8 ohms;disables internalspeaker when connected. |
1. Large LCD panel which displays frequency and all kinds of information
2. DUAL-DIGITAL TUBE FOR CHANNEL DISPLAY
3. USE EL technology for backlight
4. PA、CW、AM、FM、USB、LSB mode
5.A、B、C、D、E、F , 6 banks in total, where 60 channels at least can be individually programmed.
6. Frequency Tuning Step can be 10HZ, 100HZ, 1KHZ or 10KHZ.
7. Multiple CL ARIFIER Operating Modes
8. Flexible menu functions and PC programming software to meet varied customer demands
9. ECHO Function
10.SQ, ASQ Function (FM and AM mode only)
11.RF GAIN ADJUSTMENT
12. RF Power ADJUSTMENT
13. SCAN FUNCTION
14.RB FUNCTION
15.NB/ANL FUNCTION
16.DW DUAL -WATCH FUNCTION
17.BEEP VOICE PROMPT
18.+10KHZ Function
19.SWR、S/RF、DC Voltage display function
20.TOT function
21. HI-CUT FUNCTION
22.EMG CALL
23.SWR PROTECTION
24.POWER SUPPLIED VOLTAGE PROTECTION
25.Key-Lock Function
26.VOX function
27.CTCSS/DCS code
28.RX compander: noise blanker
29.Noise gate setting: mic noise adjustable
30.RX Noise Reduction
31.Compatible with“electronic" and“dynamic" MIC type
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.