| General Specification of RT22S | |
| Operating Frequency | FRS |
| Output Power | ≤2W |
| Channels | 22 |
| Modulation Type | FM(F3E) |
| Antenna | Integrated Antenna |
| Antenna Gain | 1.8dBi |
| Bandwidth | 12.5KHz |
| Power Source | DC3.7V |
| Dimension | 136*56*21mm |
| Transmit | |
| The maximum deviation | ≤±5KHz |
| Residual radiation | <60Db |
| Current | ≤1000mA |
| Receiver | |
| Sensitivity | <0.16μV(12dB SINAD) |
| Squelch Sensitivity | <0.2μV |
| Intermodulation | 50dB |
| Audio Power | ≥300Mw |
| Current | ≤100mA |
| Squelch current | 20mA |
|
Specification of 10-Way Multi Charger |
|
|
Input voltage |
DC 12V |
|
Input current |
4A |
|
Output voltage of each pod |
DC 4.2V |
|
Output current of each pod |
0.5A |
|
USB port/Type-C |
5V/9V/12V |
|
Size |
360x214x65mm (14.1x9.5x2.6 inch) |
|
Weight |
2kg (4.4Ib) |
|
AC and DC adapter cable length |
150cm (59 inch) |
|
Adaptable models |
RT22/RT622, RT22S, RB19/RB619 |
● 22 FRS Channels
● Channel Display
● Scan Function
● Monitor Function
● 0-9 Squelch Level
● VOX Function
● Battery Saving
● Low Battery Audible Alert
● TOT (Time out Timer)
● 50 CTCSS codes/208 DCS codes
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.