RT17 is a license-free walkie-talkie. FRS band allows everyone can easily use it out of the box. Also, it comes with durable materials. Fall-proof and dustproof. Your best communication choices for Adults School Business Construction Warehouse.
Good construction and Well made with good materials; dropped a few times with no issues; can be used for a long time even in a harsh environment
RT17 with a small size, easy to carry, and easy to hold.
It comes with a rechargeable battery with 1200mah. And can be charged by a USB desk-based charger.
1200 mAH long battery life
12 hours standby time
Charge for 4 hours, longer use time





The upgraded antenna ensures stable long-range transmission and strong penetration. Depending on the working environments, the calling distance reaches about 2 km in the cities and 3 km in open fields with fewer obstacles.
Due to the power saving mode, a 1200mAh battery of the Retevis RT17 rechargeable two way radios can hold up all day and last through your entire shift (10-12 hours).
The weight of RT17 is only 106g, so it is portable to carry on, and the clip can be fixed on your belt or pocket. In conducting business events, staff needs to move frequently, and a portable radio can reduce the burden on staff.
Charge six radios or separate batteries simultaneously, eliminating the need for multiple power jacks and charging cables. The charger supports AC and DC power supplies. It is convenient to recharge two way radios indoors and outdoors.
The 6-unit charging stand has multiple charging protections such as overvoltage, overcurrent, and overheating to protect your charging safety.
Retevis RT17 FRS walkie talkie operates in the license-free FRS frequency band and can be used without a radio license. It's also easy to work with other brand FRS two way radios, which ensures simple and efficient communication.
With the VOX function activated on your hands-free two way radio, you can communicate without needing to press the PTT button, freeing your hands for other tasks.
Experience crystal clear communication with Retevis RT17's high-quality speaker and mic, providing loud, static-free sound in any environment.
General Specification
| Frequency Range | FRS |
| Power | 2W/0.5W |
| Channel Capacity | 16 |
| Battery capacity | Li-ion 1200mAh |
| Working Voltage | DC 3.7V |
| Working Temperature | -10°C~50°C |
| Antenna Impendence | 50Ω |
| Weight (with battery) | 106g |
| Size | 116*53*36mm |
| Receiver | |
| Sensitivity | ≤0.2μV |
| Occupied Bandwidth | ≤16KHz |
| Selectivity | ≥65dB |
| Intermediation | ≥55dB |
| Audio Power output | >500mW |
| Modulation Distortion | ≤10% |
| Frequency Stability | 5ppm |
| Current | 55mA(when standby)150mA(when working) |
| Audio Response | +7~-12.5dB |
| Transmitter | |
| Modulation type | FM |
| Spurious Radiation | ≤0.75μW |
| Modulation Noise | <-40dB |
| Modulation Distortion | ≤5% |
| Frequency Stability | 5ppm |
| Maximum Deviation | ≤±5KHz |
| Current | ≤1200mA |
| Audio Response(300-3000Hz) | +6.5~-14dB |
| Adjacent Ch.power | ≥65dB |
Feature:
great product for the price. It packs a big bang for the small price. great range, great volume, and super compact with great battery life. Very durable but disposable if needed at the price available.
I am thrilled with the Retevis Two-Way Radios! The long-range capability is impressive, making communication seamless for our team. They are easy to use, and the rechargeable batteries last a long time, which is a huge plus. Highly recommend these for anyone needing reliable and efficient communication!
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.