| General Specification | |
| Model Number | RT622 |
| Frequency Range | PMR446 |
| Power | 0.5W |
| Color | Black |
| Channel Capacity | 16 |
| Battery Capacity | Li-ion 1000mAh |
| Working Voltage | DC 3.7V |
| Antenna Impendence | 50Ω |
| Weight (Include battery) | 113g/3.99oz |
| Size(Include antenna) | 136x56x21mm/5.35x2.2x0.83in |
| Transmitter | |
| Output Power | 0.5W |
| The Maximum Deviation | ≤5KHz |
| Residual Radiation | <60dB |
| Current | ≤1000mA |
| Audio Response | +7~-12.5dB |
| Receiver | |
| Sensitivity | ≤0.16μV(12dB SINAD) |
| Squelch Sensitivity | <0.2μV |
| Intermodulation | 50dB |
| Audio Power | ≥300mW |
| Current | ≤100mA |
| Squelch Current | 20mA |
1, Easy to use and Easy to Carry
Retevis RT622 comes with the PMR band License-free radio, no need to program. With the pocket size, lightweight and thin. Portable and convenient
2, Clear communication
With the High-quality Audio design, make Retevis RT622 with the clear and long-range distance.
3, USB charging
Includes USB charging cable and dual port, the USB cable can charger Retevis RT622 with 2pcs at the same time.
4, The best Radios for Business and family
With the affordable price, will save much money for your business or family outdoor or indoor use. The best Low-Cost communication solution.
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.