Black Friday DMR Mobile Radio for Sale
Two-way radio mobile car radios are designed to be installed into a vehicle and connected to an external antenna mounted outside the automobile.
| General | |
| Product number | RT73 |
| Frequency range | UHF:400-480MHzVHF:136-174MHz |
| Channel number | 4000 (250 Channels / Zone) |
| Channel spacing | 12.5KHz/25KHZ |
| Standby current | 160mA |
| Operating temperature range | -20℃~+50℃ |
| The antenna impedance | 50Ω |
| Overall dimensions | 121.5*65.5*42.5mm |
| Rated Voltage | DC-13.8V |
| Transmitter | |
| Rf power | 5-20W |
| Modulation restriction | ±2.5dB@12.5kHz / ±5.0dB@25kHz |
| FM hum& noise | -40dB@12.5kHz / -45dB@25kHz |
| Conducted/radiated emission | -36dBm<1GHz / -30dBm>1GHz |
| Adjacent channel selectivity | -60dB@12.5kHz / -65dB@25kHz |
| Audio Response | +1~-3dB |
| Audio Distortion | 3% |
| Emission current | 3A |
| RECEIVER | |
| Frequency stability | +/-1.5ppm |
| Analogue sensitivity | 0.3μV / 0.25μV |
| Digital sensitivity(5% BER) | 0.25μV / 0.2μV |
| Intermodulation | 65dB |
| Adjacent channel selectivity | 60dB@12.5kHz / 65dB@25kHz |
| Spurious rejection | 65dB |
| Rated audio | 500mw |
| FM hum &noise | -40dB@12.5kHz / -45dB@25kHz |
| Audio response | +1~-3dB |
| Receive current | 350-460mA |
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.