| Mode | Analog |
| Frequence Band | CB |
| Transmit Frequency(TX) | 26.965-27.405MHz |
| Receive Frequency(RX) | 26.965-27.405MHz |
| Power | 4W |
| Channel Number | 40 |
| Channel display | Channel Number |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Operation Temperature | -20℃ to +50℃ |
| Display | LCD |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 428g |
| Size | 124*101*36mm |
| Type-C Charging | / |
| Additional Features | 1.Squelch; 2.SQ/ASQ; 3.VOX; 4.RF Gain; 5.RB; 6.NB; 7.EMG CALL(CH9/CH19); 8.Beep sound; 9.TOT; 10.HI-CUT; 11.SCAN; 12.KEY LOCK; |

| ● AM/FM, 40 Channel |
| ● 7 Color LCD Display with Backlighting |
| ● Squelch |
| ● SQ/ASQ |
| ● VOX |
| ● RF Gain |
| ● RB |
| ● NB |
| ● EMG CALL(CH9/CH19) |
| ● Beep sound |
| ● TOT |
| ● HI-CUT |
| ● SCAN |
| ● KEY LOCK |
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.