| General Specification of Retevis RT622 | |
| Model Number | RT622 |
| Frequency Range | PMR446 |
| Power | 0.5W |
| Color | Black |
| Channel Capacity | 16 |
| Battery Capacity | Li-ion 1000mAh |
| Working Voltage | DC 3.7V |
| Antenna Impedance | 50Ω |
| Weight (including battery) | 113g/3.99oz |
| Size (including antenna) | 136x56x21mm/5.35x2.2x0.83in |
| Transmitter | |
| Output Power | 2W/1W |
| The Maximum Deviation | ≤5KHz |
| Residual Radiation | <60dB |
| Current | ≤1000mA |
| Audio Response | +7~-12.5dB |
| Receiver | |
| Sensitivity | ≤0.16μV(12dB SINAD) |
| Squelch Sensitivity | <0.2μV |
| Intermodulation | 50dB |
| Audio Power | ≥300mW |
| Current | ≤100mA |
| Squelch Current | 20mA |
|
Specification of 10-Way Multi Charger |
|
|
Input voltage |
DC 12V |
|
Input current |
4A |
|
Output voltage of each pod |
DC 4.2V |
|
Output current of each pod |
0.5A |
|
USB port/Type-C |
5V/9V/12V |
|
Size |
360x214x65mm (14.1x9.5x2.6 inch) |
|
Weight |
2kg (4.4Ib) |
|
AC and DC adapter cable length |
150cm (59 inch) |
|
Adaptable models |
RT22/RT622, RT22S, RB19/RB619 |
● 16 PMR446 Channels
● Scan Function
● Monitor Function
● Squelch Function
● VOX Function
● Battery Saving
● Low Battery Audible Alert
● TOT (Time out Timer)
● 50 CTCSS codes/210 DCS codes
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.