High Power: 10W high power provides longer call distance and realizes long-distance communication.
High-capacity Battery: 3000mAh battery capacity, suitable for working time and long standby time.
VOX Function: better free your hands and realize efficient work.
Two Antennas: high-gain antenna and ordinary antenna, which can realize the selection of antenna according to your own situation.
| All of our item are brand News | |
| Model | RT1 |
| Frequency Range | UHF:400-520MHz |
| Channel capacity | 16 |
| Output power | High:10W/Low:5W |
| Operating Voltage | 7.2V DC |
| Antenna Impedance | 50 ohm |
| Working Temperature | -20°C~+50°C |
| Frequency Spacing | 12.5kHz/25kHz |
| Battery capacity | 3000mAh |
| Color | Black |
| Dimension(Exclude antenna) | 133x59x36mm |
| Weight(Include Battery) | 272g |
| Feature | |
| 3000mAh polymer Li-ion Battery | Yes |
| 260 hours long standby time | Yes |
| CTCSS/DCS non-standby code | Yes |
| High/Low power selectable | Yes |
| English/Chinese Voice prompt | Yes |
| VOX sensitivity adjustable | Yes |
| 10W/5W power switch with side-key operation | Yes |
| 10 Watt ultra-high output power | Yes |
| High/Low voltage TX selection | Yes |
| PC program protection | Yes |
| COMP/Scrambler | Yes |
| Voice companding function | Yes |
| Bandwidth selectable(12.5/25kHz | Yes |
| Battery save function | Yes |
| 1750Hz tone | Yes |
| Squelch adjustment function | Yes |
| End-tone elimination | Yes |
| Receiving alarm | Yes |
| Time-out-timer(TOT) | Yes |
| Side-key assignment | Yes |
| Low-battery alert | Yes |
| Busy channel lock | Yes |
| VOX transmitting | Yes |
| Scanning | Yes |
| Specification | |
| Working mode | Simplex or semi-duplex |
| Modulation type | 16KF¢3E |
| Spurious radiation | <=7.5µW |
| Modulated noise | <-40dB |
| Modulation distortion | <55 |
| Frequency stability | 5ppm |
| Max Fr. Deviation | <=±5kHz |
| Current | <=2600mA |
| Audio response | +6.5—-14dB |
| Adjacent Ch. Power | >=65dB |
| Intermediation sensitivity | 8-12mv |
| Receiver | |
| Sensitivity | <=0.2V |
| Occupied bandwidth | <=16kHz |
| Selectivity | >=65dB |
| intermediation | >=55dB |
| Audio power | 1W |
| Audio distortion | <=5% |
| Frequency stability | 5ppm |
| Curent | 80mA(when standby) 220mA(when working) |
| Audio response | +7—12.5dB |
The RT1 does not have a password by default.If the user forgets their password, they can try 961510.
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.