Availability: In Stock
| Mode | Analog |
| Frequence Band | GMRS |
| Transmit Frequency(TX) | UHF: 462-467MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF: 462-467MHz |
| Power | 10W/5W/0.5W |
| Channel Number | 30 |
| Channel display | / |
| Waterproof Rating | IP67 |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 2800mAh |
| Operation Temperature | -20℃ to +50℃ |
| Encryption Type | 50 CTCSS/210 DCS |
| Call Types | Group Call |
| Display | No Display |
| Wireless Copy | Y |
| NOAA | Y |
| Emergency Alarm | Local+Remote |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 333.7g |
| Size | 126*58*36mm |
| Type-C Charging | Y |
| Additional Features | 1.AI noise reduction; 2.VOX; 3.TOT; 4.Busy Channel Lock; 5.Low Battery Alert; 6.Channel Lock; 7.Scan; 8.Monitor; 9.Squelch; 10.One Key to Cancel the CTCSS/DCS; |
Specification
|
Frequency Range |
GMRS |
|
Channel Number |
30 |
|
Audio Distortion |
<5% |
|
Working Temperature |
-20℃+55℃ |
|
Antenna Impedance |
50Ω |
|
Frequency Stability |
±2.5ppm |
|
Maximum Frequency Deviation |
Wideband: ≤5kHz; Narrowband: ≤2.5kHz |
|
Spurious Radiation |
TX≤7.5uW@-36dBm;RX≤2nW@-57dBm |
|
Modulation Method |
Wideband: 16KφF3E;Narrowband: 11 KφF3E |
|
Transmitting Current |
≤1500mA |
|
Receiving Sensitivity |
Wideband: ≤0. 25uV@-119dBm;Narrowband: ≤0. 282uV@-118dBm |
|
Adjacent Channel Selectivity |
≥65dB |
|
Intermodulation |
≥60dB |
|
Working Voltage |
DC 7.4V |
30 Channels (GMRS)
IP67 Waterproof
VOX Delay Time
Time Out Timer
Busy Channel Lock
Low Battery Alert
Local/Remote Alarm
VOX Hands-free
Channel Lock
50 CTCSS Codes/210 DCS Codes
Scan/Monitor/Squelch
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.