Availability: In Stock
| General specifications | |
| Frequency | 150-160 & 450-460MHz |
| Channels | 3000 |
| Frequency Stability | ±1ppm |
| Operating Temperature | -30℃~+60℃ |
| Operating Voltage | 7.4V DC |
| Dimension | 131 x 61 x 36mm |
| Weight | 258g (with battery) |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 2000mAh |
| Antenna Impedance | 50Ω |
| Audio Impedance | 1W@16Ω |
| Channel Spacing | 12.5KHz |
| Vocoder | AMBE+2™ |
| Transmitter | |
| Power | High≤5W, Low≤1W |
| Frequency Stability | ±1.0ppm |
| Adjacent Channel Power | ≤-60dB |
| Free Time Slot Power | TDMA:≤57dBm |
| Hum and noise | -40dB@12.5KHz |
| Spurious radiation | Antenna:9KHz-1GHz ≤-36dBm 1GHz-12.75GHz ≤-30dBm |
| FM modulation mode | 11K0F3E@12.5KHz |
| 4FSK digital mode | 12.5KHz(data only):7K60FXD12.5KHz(data and voice):7K60FXW |
| Modulation maximum deviation | 2.5KHz@12.5KHz |
| Nonactive slot power | -57dBm |
| Digital Protocol | ETSI-TS102 361-1,-2,-3 |
| Audio Response | +1~-3dB |
| Modulation BER(bit error rate) | ≤5% |
| Receiver | |
| Analog Sensibility | 0.2µV@12dB SINAD |
| Digital Sensibility | 0.25µV(BER:5%) |
| Adjacent Channel Selectivity | ≤-60dB@12.5KHz |
| Intermodulation | ≤60dB |
| Spurious Response | ≥70dB |
| Audio Response | +1~-3dB |
| Rated Audio Distortion | <5% |
| Rated Audio Power | 1W |
| Modulation | ≥45dB@25KHz≥40dB@12.5KHz |
NOTE:
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.