| Mode | Analog |
| Frequence Band | PMR446 |
| Transmit Frequency(TX) | PMR446: 446.000-446.200Mhz |
| Receive Frequency(RX) | PMR446: 446.000-446.200Mhz |
| Power | 0.5W |
| Channel Number | 16 |
| Channel display | Channel Number |
| Waterproof Rating | IP67 |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1200mAh |
| Operation Temperature | -20℃ to +60℃ |
| Encryption Type | CTCSS/DCS |
| Display | LCD |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Emergency Alarm | Local+Remote |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 134g |
| Size | 201.9*61*38.1mm |
| Type-C Charging | / |
| Additional Features | 1.Backlit Display; 2.Roger Beep; 3.10 Call Tones; 4.Keypad Tones; 5.Low Battery Alert; 6.Monitor; 7.Scan; 8.TOT; 9.Power Battery Saver Automatically; 10.Squelch; 11.High flashlight; 12.Dual watch |
| General Specification | |
| Frequency Rangefrs: | PMR446: 446.00625-446.19375MHz |
| Memory Channel | 16CH (PMR446) |
| Operation Voltage | DC 3.6V / DC4.5V |
| Battery Capacity | 1200mAh |
| Operating Temperature | -20℃-+60℃ |
| Antenna Impedance | 50Ω |
| Transmitter | |
| RF Output Power | PMR: 0.5W |
| Spurious Emission | ≤-13dBm |
| Transmission current | ≤1.3A |
| Receiver | |
| Receive Sensitivity | -125dBm |
| Adjacent Channel Selectivity | -125dBm |
| Inter Modulation and Rejection | ≥60dB |
| Rated Audio Power Output | ≥450mW (4.5V) |
| Rated Audio Distortion | ≤5% (60% volume) |
| Receive Current | ≤300mA |
• Backlit Display: so you can easily read the display information.
• Roger Beep: it indicates the end of transmission.
• 10 Call Tones: Transmit different call tones to other radios, so you can alert them that you want to talk. Meantimes, you could also hear.
• Keypad Tones:You could turn it off alternatively according to different time & environments.
• Low Battery Alert: it reminds you batteries are running lowly
• Monitor: When activated, it allows the receiver to hear what's happening on the channle frequency.
• Scanning:It continuously scans all channels for activity , to detect a channel avaliable during the scanning process.
• 180s TOT (Time Out Timer): If the "TALK" button is held down for too long, the radio will automatically stop transmitting.
• Power Battery Saver Automatically: when it has a "low power" mode, it will switch to automatically after being left unused for a certain amount of time.
• Squelch: it is to suppress the annoying sound of channel noise when the radio is not receiving a transmission.
• 16 Channels: Each with 121 Privacy Codes:1936 combinations in total, it’s easy to find an available channel nearby;
• Compatible with Others: Make sure all has the same frequency (PMR446) and privacy codes (CCTCS/DCS), so they could talk with each other
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.