| Mode | RT27V |
| Frequence Band | MURS |
| Transmit Frequency(TX) | MURS:151.820MHz-154.600MHz |
| Receive Frequency(RX) | MURS:151.820MHz-154.600MHz |
| Power | 2W/0.5W |
| Channel Number | 5 |
| Channel display | / |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1100mAh |
| Operation Temperature | -20℃ to +55℃ |
| Encryption Type | CTCSS/DCS |
| Display | No Display |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Emergency Alarm | Local |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 185g |
| Size | 105*59*34mm (Without Antenna) |
| Type-C Charging | / |
| Additional Features | 1.VOX Function; 2.Scan Function; 3.Voice Companding Function; 4.Busy Channel Lockout(BCL); 5.Adjustable Squelch Level; 6.Monitor Function; 7.Time Out Timer (TOT); 8.Battery Saving Function; |
| Technical Specification | |
| Frequency Range | MURS:151.820MHz-154.600MHz |
| Channel | 5 |
| Channel Spacing | 12.5KHz |
| Operation Voltage | 3.7V |
| Battery | 1100mAh(Li-ion) |
| Frequency Stability | ±2.5ppm |
| Operating Temperature Range | -20℃~+55℃ |
| Dimensions | 105×59×34mm (without antenna) |
| Weight (with antenna and battery) | 185g |
| Transmitter | |
| Output Power | 2W/0.5W |
| Modulation | F3E |
| Current | ≤1.2A |
| Modulation Distortion | ≤5%(300-3000Hz) |
| Maximum Frequency Deviation | ≤2.5KHz |
| Remanent Modulation | ≤-35dB |
| Receiver | |
| RF Sensitivity | ≤0.3µV |
| Silent Sensitivity | ≤0.25µV |
| Audio Frequency Power | ≥250mW |
| Related Audio Distortion | ≤5% |
| Modulation Receiver Bandwidth | ±7KHz |
| Spurious Rejection | ≥55dB |
| Selectivity | ≥65dB |
| Inter-modulation | ≥60dB |
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.