Availability: In Stock
| Mode | Analog |
| Frequence Band | Dual Band |
| Transmit Frequency(TX) | US Version UHF: 420-450MHz, VHF: 144-148MHz; EU Version UHF: 430-440MHz;VHF: 144-146MHz; |
| Receive Frequency(RX) | US Version UHF: 420-450MHz, VHF: 144-148MHz, FM: 65-108MHz EU Version UHF: 430-440MHz;VHF: 144-146MHz, FM: 65-108MHz; |
| Power | VHF: 5W/1W; UHF: 4W/1W; |
| Channel Number | 128 |
| Channel display | Channel Number, Channel Name, Frequency Point |
| Waterproof Rating | IP54 |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1800mAh |
| Operation Temperature | -20 to+50 ℃ |
| Encryption Type | 50 CTCSS/105 DCS |
| Display | LCD |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Emergency Alarm | Local, Remote |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 205g |
| Size | 110mm*58mm*32mm(Without Antenna) |
| Type-C Charging | / |
| Additional Features | 1. FM radio; 2.VOX function; 3.Battery saving function SAVE; 4.Timer transmission TOT programmable; 5.Scan function; 6.Function Busy Channel Lock BLCLO; |
| All of our items are Brand New | |
| Basic Function | |
| Model | RETEVIS RT5R |
| Color | Black |
| Dual band / dual display / dual standby | A/B band independent operation( UV UU VU VV ) |
| 128 groups channels storage | Shortcut menu operation mode |
| VFO & Memory channels scan | Emergency Alarm |
| Time-out Timer (TOT) | 0~9 grades VOX selectable |
| PTT & ANI ID | FM radio and 25 stations storage |
| Voice companding | 50 CTCSS/105 DCS |
| High/Low TX power selectable | DTMF function |
| Wide/Narrow Band(25kHz/12.5kHz) | Yes |
| VOX function | Yes |
| Busy channel lock-out(BCLO) | Yes |
| Busy lockout function | Yes |
| Scanning function | Yes |
| Monitor function | Yes |
| Time-out Timer (TOT) function | Yes |
| LCD display | Yes |
| Dual display | Yes |
| Battery voltage display function | Yes |
| Channel name display and editing functions | Yes |
| Signal strength indicator | Yes |
| Keypad lock function | Yes |
| Built-in Led torch | Yes |
| FM radio | Yes |
| Wire clone function | Yes |
| Emergency alarm function | Yes |
| Low battery alarm | Yes |
| Power saving function | Yes |
| Tone end of transmission | Yes |
| Chinese and English voice prompt | Yes |
| PC software programmable | Yes |
| Basic Descriptions | |
| Rated Voltage | 7.4V DC±10% |
| Output power | 5W |
| Battery type | Li-ion battery |
| Channel | 128 |
| Battery capacity | 1400mAh |
| Working temperature | -20~+50 ℃ |
| Antenna Impedance | 50ohm |
| Weight | 200g (Not Antenna) |
| Dimension ( L x W x H ) | 110x58x32mm (Not Antenna ) |
| Specification | |
| Frequency range | UHF:420-450MHz + VHF:144-148MHz |
| Frequency stability | ±2.5ppm |
| High/Low TX power selectable | VHF:5W/1W UHF:4W/1W |
| Frequency step | 2.5/5/6.25/10/12.5/25kHz |
| Carrier wave tolerance | 5ppm |
| Modulation | 16kΦF3E / 11kΦF3E |
| Max frequency deviation | < 5kHz(Wide) < 2.5kHz(Narrow) |
| Modulation character | 6 dB per fold frequency patch |
| Emission current | < 1.6A(5W) |
| CTCSS / DCS | 0.5±0.1kHz(Wide) 0.3±0.1kHz(Narrow) |
| Sensitivity | < 0.16 µV(12dB SINAD) |
| Silent sensitivity | < 0.2 µV |
| Intermediation Distortion | <10% |
| Inter modulation | 60dB |
| Adjacent channel selectivity( wide/narrow) | <-65dB(Wide) <-60dB(Narrow) |
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.