1. Long Range GMRS Radio
2. Long Battery Life and Easy to Charge
3. 11 NOAA Weather Channels inform the latest severe weather conditions.
4. One-Key Alarm Function
5. Unique TFT Color Screen and Easy-to-use Half Keypad
Buy Now, Get 1 Free Programming Cable
Fast Shipping from the USA
Availability: In Stock
| Mode | Analog |
| Frequence Band | GMRS |
| Transmit Frequency(TX) | UHF: 462-467MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF: 462-467MHz |
| Power | 5W |
| Channel Number | 30 |
| Channel display | Channel Number, Frequency Point |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 2200mAh |
| Operation Temperature | -30°C to +60°C |
| Encryption Type | CTCSS/DCS |
| Display | LCD |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | Y |
| Emergency Alarm | Local+Remote |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 269g |
| Size | 120*58*39mm |
| Type-C Charging | / |
| Additional Features | "1.Indicator; 2.Channel Switch; 3.Power Switch; 4.PTT; 5.Monitor; 6.Squelch Level; 7.TOT; 8.Voice Annunciation; 9.Power Saving Function; 10.Battery Voltage Alert; 11.Busy Channel Lockout; 12.High /Low Power Switch 13.VOX; 14.Compandor;" |
Technical parameters:
| General Specifications | |
| Frequency Range | GMRS: TX: 462.5500-467.7125MHz RX:462.5500-467.7250MHz |
| Channel Capacity | 30 |
| Channel Spacing | 12.5KHz |
| Antenna Impedence | 50Ω |
| Frequency tolerance | ≤2.5×10-6 |
| Working Voltage | 7.4V DC |
| Battery capacity | 2200mAh(Li-ion) |
| Size | 120(H)*58(W)*39(D)mm |
| Operating temperature | -30~+60°C |
| net weight | About 250g |
| Transmitter | |
| Carrier Frequency Tolerance | ≤2.5×10-6 |
| Modulation Mode | 11K0F3E |
| Modulation Limiting | ±2.5K |
| Modulation Distortion | ≤5% |
| Audio Response | +1/-3 dB |
| FM Hum & Noise | <-35 dB |
| Transmit spurious emission | ≤-36dBm@9kHz~1GHz≤-30dBm@1GHz~12.75GHz |
| Adjacent Channel Power | >60dB |
| Receiver | |
| Squelch Sensitivity | ≤0.22 μV |
| Audio Distortion | <5% |
| FM Hum & Noise | <-38dB |
| Inter-modulation response immunity | ≥65dB |
| Adjacent channel selectivity | ≥60dB |
| Co-Channel inhibition | ≥-12dB |
| Spurious Response Immunity | ≥70dB |
| Blocking | ≥85dB |
Description:
Features:
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.