| Mode | Analog |
| Frequence Band | FRS |
| Transmit Frequency(TX) | UHF: 462-467MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF: 462-467MHz |
| Power | 2W/0.5W |
| Channel Number | 22 |
| Channel display | / |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1200mAh |
| Operation Temperature | -20℃ to +50℃ |
| Encryption Type | 50CTCSS/210DCS |
| Display | No Display |
| Wireless Copy | Y |
| NOAA | / |
| Emergency Alarm | Local+Remote |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 150g |
| Size | 98*51*35mm(Without Antenna) |
| Type-C Charging | Y |
| Additional Features | 1. Noise reduction; 2. VOX Hands-Free; 3. Battery Save; 4. Scan Function; 5. Monitor Function; 6. Squelch Function; 7. TOT (Time Out Timer); 8. Channel/keypad lock; 9. Low Battery Audible Alert |
| Item | Specification |
|---|---|
| Frequency Range | FRS |
| Channels | 22 |
| Output Power | 2W |
| Battery Type | 1200mAh Li-ion Rechargeable Battery |
| Rated Voltage | 3.7V DC |
| Standby Time | > 30 hours |
| Working Time | 19.14 hours |
| Dimensions | 98 × 51 × 35 mm (H × W × D, without antenna) |
● 22 FRS Channels
● Noise reduction
● 50 CTCSS codes/210 DCS codes
● VOX Hands-Free
● Battery Save
● Scan Function
● Monitor Function
● Squelch Function
● TOT (Time Out Timer)
● Type-C Port
● Channel/keypad lock
● Low Battery Audible Alert
● Alarm
● Roger Beep
● Recording playback function
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.