| Mode | Analog |
| Frequence Band | PMR446 |
| Transmit Frequency(TX) | PMR446: 446.000-446.200Mhz |
| Receive Frequency(RX) | PMR446: 446.000-446.200Mhz |
| Power | 0.5W |
| Channel Number | 16 |
| Channel display | / |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1200mAh |
| Operation Temperature | -20°C to +50°C |
| Encryption Type | 50 CTCSS/210 DCS |
| Display | No Display |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Emergency Alarm | Local+Remote |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 120g |
| Size | 98*51*35 mm(Without Antenna) |
| Type-C Charging | Y |
| Additional Features | 1.Noise reduction; 2.Multi-language switching; 3.VOX Hands-Free; 4.Battery Save; 5.Scan Function ; 6.Monitor Function; 7.Squelch Function; 8.TOT; 9.Channel/keypad lock; 10.Low Battery Audible Alert; 11.Roger Beep; 12.Recording playback function; |
| Item | Specification |
|---|---|
| Frequency Range | PMR446 |
| Channels | 16 |
| Output Power | 0.5W |
| Battery Type | 1200mAh Li-ion Rechargeable Battery |
| Rated Voltage | 3.7V DC |
| Standby Time | > 30 hours |
| Working Time | 26.1 hours |
| Dimensions | 98 × 51 × 35 mm (H × W × D, without antenna) |
●16 PMR Channels
● Noise reduction
● Multi-language switching
● 50 CTCSS codes/210 DCS codes
● VOX Hands-Free
● Battery Save
● Scan Function
● Monitor Function
● Squelch Function
● TOT (Time Out Timer)
● Type-C Port
● Channel/keypad lock
● Low Battery Audible Alert
● Alarm
● Roger Beep
● Recording playback function
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.