Availability: In Stock
| Frequency range | UHF:400-480MHz |
| Channel Capacity | 32CH (2 Zones) |
| Channel Spacing | 12.5KHz |
| Operating Temperature | -25℃~+60℃ |
| Operating Voltage | DC 7.4V |
| Antenna Impedance | 50Ω |
| Microphone Impedance | 2.2KΩ |
| Battery | Li-ion DC7.4V 1400mAh |
| Dimension | 116×54×35mm (excluded antenna) |
| Weight | 316g |
| Transmission | |
| Output power | High:5W Low:1W |
| FM modulation | 25/16K¢F3E 12.5K/8K¢F3E |
| 4FSK digital modulation | 12.5KHz for data: 7K60FXD 12.5KHz for data and voice: 7K60FXE |
| Vocoder type | AMBE++or SELP |
| Digital Protocol | ETSI-TS102 361-1,-2, |
| Harmonic | ≥70dB |
| Signal-to-noise Radio(wide/narrow) | 25K≤-45 dB 12.5≤-40 dB |
| Rated audio Distortion | ≥5% |
| Frequency Stability | ±2.5ppm |
| Max Frequency Stability | 12.5K≤-40dB |
| Reception | |
| Sensitivity (12dB SINAD) | Analog 25K≤-121dB 12.5K≤-119dB |
| Digital 0.3μV/BER5% | |
| Signal-to-noise Radio | 25K≥45 dB 12.5K≥40dB |
| Adjacent channel selectivity | 25K≥65 dB 12.5K≥60dB |
| Intermediation (wide/narrow) | 25K≥60 dB 12.5K≥55dB |
| Spurious Response Rejection | ≥65 dB |
| Audio power | 1W |
| Audio distortion | <5% |
| Frequency Stability | ±2.5ppm |
| Battery life under 5-5-90duty | Analog Mode: 14.8 hours (with a 1400mAh Li-ion battery) |
| Digital Mode: 20.9 hours (with a 1400mAh Li-ion battery) | |
● 32 Channels (2 Zones), 64 Contacts (Digital)
● Digital and Analog Mode
● Single/Group/All Call
● Encryption (Normal/Enhanced)
● High/Low Power Switch
● Wide/Narrow Band Selectable
● Repeater/Talk Around
● Time Out Timer (TOT)
● Tail Elimination
● VOX Hands-Free
● Scan / Monitor
● QT/DQT
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.