| General | |
| Frequency Range | TX: 156.025~157.425MHz |
| RX: 156.025~163.275MHz | |
| Modulation | FM (16K0G3E), DSC (16K0G2B) |
| Frequency Stability | ±10ppm |
| Operating Voltage | DC13.8V (±15%) |
| Operating Temperature | -20°C~+60°C |
| Antenna Impedance | 50Ω |
| Dimensions (W×H×D) | 153mm×67mm×152mm |
| Weight | 742g (Hand MIC Included) |
| Receiver | |
| Receive Sensitivity | ≤0.22 µV |
| Squelch Sensitivity | ≤0.22 µV |
| Adjacent Channel Selectivity | ≥70 dB |
| Spurious Response Rejection Ratio | ≥70 dB |
| Intermodulation Rejection Ratio | ≥70 dB |
| Max. Receive Current | ≤1.5 A |
| Audio Output Power | ≥4.5 W (10% ) |
| GPS Signal Format | NMEA 0183-2.0 |
| Output Impedance | 4Ω (Speaker) |
| Transmitter | |
| Output Power | 25 W \ 1W |
| Max. Frequency Deviation | ±5 kHz |
| Spurious Emissions | ≤-70 dB (H ),≤-56 dB (L ) |
| Adjacent Channel Power | ≥70 dB |
| Audio Harmonic Distortion | ≤10 % |
| Current Consumption | ≤5.5A (H),≤1.5A (L) |
| Input Impedance | 2kΩ (MIC) |
Main functions:
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.