High power output ensures exceptional signal penetration and stable long-range communication across expansive job sites and large warehousing facilities. It eliminates communication gaps for high-rise buildings and keeps the entire project on track.
Built to withstand the toughest conditions, this IP67-rated radio is fully dustproof and waterproof with a 2-meter drop-tested housing for reliable use in demanding utility environments and harsh outdoor settings, providing long-lasting protection.
High-capacity battery supports 22-25 hours of continuous operation on a single charge, covering long shifts and overtime without interruption. It provides dependable power for your entire crew and ensures seamless team communication throughout the longest workdays.
Advanced two-way noise reduction filters out background chatter for crystal-clear audio. The VOX function allows for hands-free operation and efficient communication while on the move.
Easily organize different departments on separate channels to prevent interference. High-capacity channels ensure seamless, interference-free communication for professional teams, improve response speed, and boost efficiency for contractors and project managers.
Order now and get a free programming cable for easy custom setting !
Availability: In Stock
| Item | Specification |
|---|---|
| Channel Number | 16 |
| Output Power | High Power |
| Working Voltage | 7.4V DC |
| Battery Capacity | 3200mAh (Li-ion) |
| Dimension (With Battery, Without Antenna) | 151 × 58 × 38 mm (5.9 × 2.3 × 1.5 in) |
| Weight (With Battery & Antenna) | 335 g (11.8 oz) |
| Audio Distortion | <5% |
| Frequency Stability | ±2.5 ppm |
| Max Frequency Deviation | ≤ 2.5 kHz |
| Spurious Emission | ≤ 7 μW |
| Modulation Mode | 11KΦF3E |
| Reference Sensibility | ≤ 0.3 μV |
| Squelch On Sensibility | ≤ 0.25 μV |
| Adjacent Channel Selectivity | ≥ 65 dB |
| Spurious Response | ≥ 55 dB |
| Intermodulation | ≥ 60 dB |
| Current | ≤ 1.5 A |
1, Long standby two way radio
3200mAh Li-ion high-capacity rechargeable battery for over 12 hours daily usage and last 250 hours standby time
2, High power and high gain antenna
Comes with the high power and high gain antenna, help the RT29 communication range longer.
3, Waterproof version
Retevis RT29 offers the Waterproof Version, with the grade IP67, make RT29 waterproof version no harm when meet the rainy day outdoor.
4, Clear sound quality
The high-quality walkie-talkie microphone provides clear transmission, and the automatic squelch function eliminates background noise, providing clear sound even in crowded places.
Other functions like Monitor, VOX, scan,alarm, TOT and so on
You need to set the two radios to be the same frequency and CTCSS so that they can communicate with each other
Long range business walkie talkies are ideal for use on school, construction sites, manufacturing plants, busy warehouses, and so on.
They do a much better job of penetrating barriers in urban locations, like concrete, steel, and wood.
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.