NOTE: Programming software: please click "support" to download
| Frequency Range | PMR446 |
| Channel Number | 16 |
| Output power | 0.5W |
| Working voltage | 3.7V DC |
| Battery capacity | 1200mAh(Li-ion) |
| Dimension(with battery) | 240x65x38mm |
| Weight(With battery) | 280g |
| Audio distortion | <5% |
| Frequency stability | ±2.5ppm |
| Max frequency deviation | ≤5KHz/≤2.5KHz |
| Spurious emission | ≤7uW |
| Modulation mode | 16KΦF3E/11KΦF3E |
| Reference sensibility | ≤0.25uV/≤0.3uV |
| Squelch on sensibility | ≤0.2uV/≤0.5uV |
| Adjacent channel selectivity | ≥65dB |
| Spurious response | ≥55dB |
| International | ≥60dB |
| Current | ≤1.3A |
Retevis RT48 FRS License-free IP67 Waterproof two way radio
1, The Perfect-Waterproof radio With a rugged, fully waterproof design
2, IP67 Waterproof: RT48/RT648 has the IP67 Waterproof standard, withstands constant submersion of up to 1m for 30 minutes.
3, 16 Channels Each with 121 Privacy Codes, totaling 1,936 combinations, easy to find an available channel.
4, License-free: No need to program the frequency, you can communicate with other FRS/GMRS radios regardless of brand by being on the same channel and privacy code.
IP67 Waterproof
Monitor
Scan
Compand
VOX
VOX Delay
Alarm
Squelch level
Time-out Timer
CTCSS&DCS
Battery save Mode
Battery Voltage Prompt
Busy Channel Lockout
High/ /Low output Power
Frequency hop
Beep
1 x RT48 License-free Walkie Talkie
1 x Battery
1 xUSB Charger
1 x Belt Clip
1 x Hand Strap
1 x User Manual
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.