Best radio for long range capabilities
| Mode | Analog |
| Frequence Band | UHF |
| Transmit Frequency(TX) | UHF: 400–480MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF: 400–480MHz |
| Power | 10W |
| Channel Number | 16 |
| Channel display | Channel Number |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 2600mAh |
| Operation Temperature | -15℃ to +55℃ |
| Encryption Type | 50 CTCSS/232 DCS |
| Display | Hidden Display |
| Wireless Copy | Y |
| NOAA | / |
| Emergency Alarm | Local+Remote |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 295g |
| Size | 292*59*40mm |
| Type-C Charging | / |
| Additional Features | 1.Easy Pairing Function; 2.Powerful Flashlight; 3.VOX; 4.1-9 Squelch Level; 5.Scan; 6.Monitor; 7.Frequency hopping; 8.Battery Saving; 9.TOT; 10.Beep Tone; 11.Key Lock; 12.Busy Channel Lock; 13.QT/DQT Tail Mode; 14.Scrambler; 15.Mic Gain; |
|
Specifications |
|
|
Channel Capacity |
16 |
|
Display Screen |
1.4 Digital tube screen |
|
Battery Capacity |
2600mAH |
|
Net Weight (with antenna and battery): |
295g |
|
Wide/Narrow Band |
12.5 kHz/25 kHz |
|
Audio Distortion |
<5% |
|
Frequency Stability |
±2.5ppm |
|
Max Frequency Shift |
≤5KHz/≤2.5KHz |
|
Receive Sensitivity |
≤0.25uV/≤0.3uV |
|
Squelch Sensitivity |
≤0.2uV/≤0.25uV |
|
Adjacent Channel Selectivity |
≥65dB |
|
Spurious Response Suppress |
≥55dB |
|
Intermodulation |
≥60dB |
|
Work Voltage |
7.4VDC |
|
Operating Temperature |
-15℃~+55℃ |
● Easy Pairing Functions
● 1.4 inch Hidden Display
● Easy Pairing Function
● Powerful Flashlight
● VOX Hands-Free
● 1-9 Squelch Level
● Scan/Monitor Function
● Frequency hopping
● Battery Saving
● Time Out Timer (TOT)
● Beep Tone
● Key Lock
● Busy Channel Lock
● QT/DQT Tail Mode
● Scrambler
● Mic Gain
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.