| General | |
| Model Number | RT619 |
| Frequency Range | EU:PMR446 |
| Channel Capacity | 16 |
| Battery Capacity | Li-ion 1300mAh |
| Working Voltage | DC 3.7V |
| Antenna Impedance | 50Ω |
| Working temperature | -20-60℃ |
| Weight (Include battery) | 90g |
| Size (Include antenna) | 122x50x18mm |
| Transmitter | |
| Output Power | ≤0.5W |
| Modulation | 16K F3E / 11K F3E |
| Maximum Frequency Deviation | 1≤5KHZ / ≤2.5KHz |
| Remanent Radiation Mode | ≤7uW |
| Electric Current | ≤1.2A |
| Modulation Distortion | ≤5% (300-3000Hz) |
| Receiver | |
| RF Sensitivity | ≤0.25uV / ≤0.3uV |
| Audio Frequency Power | ≥200mW |
| Audio Distortion | ≤5% |
| Inter-Modulation | ≥60dB |
| Adjacent Channel Selectivity | ≥65dB |
| Spurious Rejection | ≥55dB |
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.