Portable FRS Walkie Talkies 6-Pack+Six-Way Charger
| Mode | Analog |
| Frequence Band | FRS |
| Transmit Frequency(TX) | UHF: 462-467MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF: 462-467MHz |
| Power | 2W |
| Channel Number | 22 |
| Channel display | / |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1100mAh |
| Operation Temperature | -20°C to +55°C |
| Encryption Type | CTCSS/DCS |
| Display | No Display |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 188g |
| Size | 33*54.9*200mm |
| Type-C Charging | / |
| Additional Features | 1.VOX function; 2.Scan function; 3.Busy Channel lockout(BCL); 4.Adjust squelch level; 5.Monitor; 6.Time-out timer (TOT); 7.Battery save; 8.Voice companding function; |
| Technical Specification | |
| Frequency range | FRS:462.5500MHz-467.7125MHz |
| Channel | 22 |
| Channel spacing | 12.5KHz |
| Operation voltage | 3.7V |
| Battery | 1100mAh(Li-ion) |
| Frequency stability | ±2.5ppm |
| Operating temperature range | -20℃~+55℃ |
| Dimensions | 105x59x34mm (without antenna) |
| Weight (with antenna and battery) | 185g |
| Transmitter | |
| Output power | 2W/0.5W |
| Modulation | F3E |
| Current | ≤1.2A |
| Modulation distortion | ≤5%(300-3000Hz) |
| Maximum frequency deviation | ≤2.5KHz |
| Remanent modulation | ≤-35dB |
| Receiver | |
| RF sensitivity | ≤0.3µV |
| Silent sensitivity | ≤0.25µV |
| Audio frequency power | ≥250mW |
| Related audio distortion | ≤5% |
| Modulation receiver bandwidth | ±7KHz |
| Spurious rejection | ≥55dB |
| Selectivity | ≥65dB |
| Inter-modulation | ≥60dB |
VOX Function
Scan Function
CTCSS and DCS
Busy Channel Lockout (BCL)
Adjustable Squelch Level
Monitor Function
Time-Out Timer (TOT)
Battery Saving Mode
Voice-Companding Function
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.