| Mode | RB645 |
| Frequence Band | PMR446 |
| Transmit Frequency(TX) | PMR446: 446.000-446.200Mhz |
| Receive Frequency(RX) | PMR446: 446.000-446.200Mhz |
| Power | 0.5W |
| Channel Number | 16 |
| Channel display | / |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1100mAh |
| Operation Temperature | -20℃ to +50℃ |
| Encryption Type | 50 CTCSS/210 DCS |
| Display | No Display |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Emergency Alarm | Local+Remote |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 103g |
| Size | 106*53*18mm |
| Type-C Charging | Y |
| Additional Features | 1.Dual PTT Design; 2.Circle Breathing Indicator; 3.Channel Lock Function; 4.Portable and Easy to Carry; 5.VOX Hands-Free; 6.Scan; 7.Monitor; 8.Squelch; 9.Voice Prompts; 10.TOT; 11.Low Battery Alert; 12.Battery Saving; |

If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.