| Frequency | PMR446 |
| Channel | 16CH |
| Working voltage | 3.7V DC |
| Effective Radiated Power | 0.5 watts |
| Operating temperature | -10℃~+50℃ |
| Antenna | Fixed |
| Antenna impendence | 50Ω |
| Scan | Yes |
| VOX | Yes |
| Battery Save | Yes |
| Bandwidth | 12.5Khz |
| CTCSS/DCS | Yes |
| Low battery alarm | Yes |
| Busy channel lock | Yes |
| Working mode | Simplex |
| Time-out-Time(TOT) | 180s |
| English/Chinese Voice | Yes |
| Squelch Adjustment | Yes |
| Weight(include battery) | 193g |
| PC program Protection | Yes |
| Dimension | 230*62*34mm |
| Receiver | |
| RF sensitivity | ≤0.2μV |
| Occupied bandwidth | ≤16KHz |
| Selectivity | ≥65dB |
| Intermediation | ≥55dB |
| Audio power | >500m W |
| Audio distortion | ≤5% |
| Frequency stability | 5ppm |
| Current | 55mA(when standby)150mA (when working ) |
| Audio response | (300-3000Hz):+7~-12.5dB |
| Transmitter | |
| Modulation type | 16K¢F3E |
| Spurious radiation | ≤7.5μW |
| Modulated noise | <-40dB |
| Modulation distortion | <5% |
| Frequency stability | 5ppm |
| Max. Fr. deviation | ≤±5KHz |
| Current | ≤1200mA |
| Audio response | (300-3000Hz):+6.5~-14dB |
| Adjacent CH. power | ≥65dB |
| Intermediation sensitivity | 8-12mv |
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.