Faster Access to Function Settings: 3 buttons provide more function options; without using the computer frequently; VOX level; key lock; VOX function; etc; can be activated quickly by the 2 way radio at work.
Enhanced Durability: ABS material withstands 1m falling; you can use the RT668B in warehouses for a long time
All-day Work Use:1200mAh Li-ion battery; provides up to 30 hours of standby time; walkie-talkie effectively allows for a whole day of security work.
Reversible Charging Port Design; equipped with a Type-C charging port (cable not included) and a desktop charger; you can choose the proper charging method based on occasions and use needs
What‘s in the Box:RT668B walkie talkiex2, Batteryx2, Adapterx2, Belt clipx2, Desktop charging basex2, User manualx1,Hand strapx2
| Mode | Analog |
| Frequence Band | PMR446 |
| Transmit Frequency(TX) | PMR446: 446.000-446.200Mhz |
| Receive Frequency(RX) | PMR446: 446.000-446.200Mhz |
| Power | 0.5W |
| Channel Number | 16 |
| Channel display | / |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1200mAh |
| Operation Temperature | -20°C to +50°C |
| Encryption Type | 50 CTCSS/210 DCS |
| Display | No Display |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Emergency Alarm | Local |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 164g |
| Size | 165*55*33mm |
| Type-C Charging | Y |
| Additional Features | 1.More actions at the touch of a button; 2.Long Battery Life;Convenient to charge; 3.Clear sound;Increased durability; 4.Scan Function; 5.Monitor Function |
| Model | RT668B |
| Frequency Range | PMR |
| Channel | 16CH |
| Output Power | 0.5W |
| Working Temperature | -20°C~50°C |
| Antenna | 50Ω |
| Battery Capacity | 1200mAh |
| Working Voltage | DC3.7V |
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.