| Mode | Analog |
| Frequence Band | PMR446 |
| Transmit Frequency(TX) | PMR446: 446.000-446.200Mhz |
| Receive Frequency(RX) | PMR446: 446.000-446.200Mhz |
| Power | 0.5W |
| Channel Number | 16 |
| Channel display | Channel Number |
| Waterproof Rating | IP67 |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1500mAh |
| Operation Temperature | -20℃ to +60℃ |
| Encryption Type | 50 CTCSS/210 DCS |
| Display | Hidden Display |
| Wireless Copy | Y |
| NOAA | / |
| Emergency Alarm | Remote |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 285g |
| Size | 240*65*38mm |
| Type-C Charging | Y |
| Additional Features | 1.VOX; 2.Scan; 3.Monitor; 4.Channel lock; 5.VOX delay; 6.low battery alarm; 7.TOT; |
| RT648H | Specification |
|---|---|
| Frequency Range | PMR446 |
| Transmit Power | Low: 0.3-0.8W (4.2V) |
| Bandwidth | 12.5kHz |
| Channel Count | 16 channels |
| Charging Time | <1.5h (5V/2A); <4h (5V/1A) |
| Battery Life | PMR (0.5W): ≥24h; Standby: >70h |
| Waterproof Rating | IP67 |
| Battery | 1500mAh Lithium Battery |
| Audio Interface | Motorola Pin, supports audio + programming |
| Knob Switch | Power on/off, Volume adjustment |
| Channel Knob | Channel adjustment |
| Side Key 1 | Short press: Channel scan; Long press 3s: SOS alarm |
| Side Key 2 | Short press: Monitor mode; Long press 3s: VOX on & level adjustment |
| PTT | Push to talk for communication |
Display Indicators: Shows CTCSS status, current channel, device ID, signal strength, and battery level.
Durable & Easy to Use: Supports 16 channel switch and communication with RT648.
Customizable Side Keys: Includes Monitor, Scan, Keypad Lock, VOX toggle, and level adjustment.
IP67 Waterproof & Dustproof: Built for harsh environments.
Fast Charging: Supports 5V/2A quick charge via both body and desktop charger.
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.