| Mode | Analog |
| Frequence Band | FRS |
| Transmit Frequency(TX) | UHF:462-467MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF:462-467MHz |
| Power | 2W/0.5W |
| Channel Number | 16 |
| Channel display | Channel Number |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1000mAh |
| Operation Temperature | -20℃ to + 60℃ |
| Encryption Type | 50 CTCSS/210 DCS |
| Display | Hidden Display |
| Wireless Copy | Y |
| NOAA | / |
| Emergency Alarm | Local |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 140.4g |
| Size | 151*59*34mm |
| Type-C Charging | Y |
| Additional Features | 1. Display Function; 2. One-Key Pairing; 3. Scan; 4. VOX; 5. Squelch; 6. Channel Lock; 7. Battery Saving; 8. Low Battery Audible Alert; 9. TOT; 10. LED Flashlight; 11. Voice Prompt; |
|
Specifications |
|
|
Frequency |
FRS |
|
Channels |
16 |
|
Power |
2W/0.5W |
|
Li-ion battery |
1000mAh |
|
Rated Voltage |
3.7V DC |
|
Standby time |
55h |
|
Work Time |
12h |
|
Weight |
142g |
|
Dimension |
150*55*35 mm(H×W×D with antenna) |
● 16 FRS Channels
● Display Function
● One-Key Pairing
● Scan Function
● VOX Function
● Squelch Function
● 50 CTCSS codes/210 DCS codes
● Channel Lock
● Emergency Alert
● Battery Saving
● Low Battery Audible Alert
● TOT (Time out Timer)
● LED Flashlight
● Voice Prompt
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.