AM/FM:This CB radio provides access to both AM and FM channels, allowing clear reception, strong transmissions, and long range.
40 Channels:Enjoy the complete range of 40 CB radio channels to communicate with those around you.
Auto-squelch: ASQ reduces external noise interference from the vehicle's ignition system.
EMG CALL(CH9/CH19):An ideal radio for emergency communications or for traveler assistance.
KEY LOCK:support locking the keys to avoid channel change and affecting communication
| Mode | Analog |
| Frequence Band | CB |
| Transmit Frequency(TX) | 26.565-29.99125MHz; |
| Receive Frequency(RX) | 26.565-29.99125MHz; |
| Power | 4W |
| Channel Number | 40 |
| Channel display | Channel Number |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Operation Temperature | -20℃ to +50℃ |
| Display | LCD |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Emergency Alarm | Remote |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 620g |
| Size | 185*124*38mm |
| Type-C Charging | / |
| Additional Features | 1.Scan; 2.Squelch; 3.Auto-squelch; 4.VOX; 5.RB; 6.EMG Call(CH9/CH19); 7.Key lock; |

| ● AM/FM, 80 UK/EU Channels plus European bands |
| ● Scan |
| ● Squelch |
| ● Auto-squelch |
| ● VOX |
| ● RB |
| ● EMG Call(CH9/CH19) |
| ● Key lock |
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.