IP67 Waterproof: Sealed to IP67 standard for reliable use in harsh conditions
High-Capacity Battery: Supports all-day use and works with six-way charger for team efficiency
Rugged and Durable: Withstands 2-meter drops with shock-resistant construction
SOS Emergency Alert: One-touch button triggers a distinctive alarm tone to instantly alert the entire team
Availability: In Stock
| Item | Specification |
|---|---|
| Frequency Range | VHF |
| Channel Number | 16 |
| Output Power | High Power |
| Working Voltage | 7.4 V DC |
| Battery Capacity | 3200 mAh (Li-ion) |
| Dimension (With Battery, Without Antenna) | 151 × 58 × 38 mm (5.9 × 2.3 × 1.5 in) |
| Weight (With Battery & Antenna) | 335 g (11.8 oz) |
| Audio Distortion | < 5% |
| Frequency Stability | ±2.5 ppm |
| Max Frequency Deviation | ≤ 2.5 kHz |
| Spurious Emission | ≤ 7 μW |
| Modulation Mode | 11KΦF3E |
| Reference Sensibility | ≤ 0.3 μV |
| Squelch On Sensibility | ≤ 0.25 μV |
| Adjacent Channel Selectivity | ≥ 65 dB |
| Spurious Response | ≥ 55 dB |
| Intermodulation | ≥ 60 dB |
| Current | ≤ 1.5 A |
1. Long standby two way radio
3200mAh Li-ion high-capacity rechargeable battery for over 12 hours daily usage and last 250 hours standby time
2. High power and high gain antenna
Comes with the high power and high gain antenna, help the RT29 communication range longer.
3. Waterproof version
Retevis RT29 offers the Waterproof Version, with the grade IP67, make RT29 waterproof version no harm when meet the rainy day outdoor.
4. Clear sound quality
The high-quality walkie-talkie microphone provides clear transmission, and the automatic squelch function eliminates background noise, providing clear sound even in crowded places.
Other functions like Monitor, VOX, scan,alarm, TOT and so on
You need to set the two radios to be the same frequency and CTCSS so that they can communicate with each other
Long range business walkie talkies are ideal for use on school, construction sites, manufacturing plants, busy warehouses, and so on.
They do a much better job of penetrating barriers in urban locations, like concrete, steel, and wood.
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.