Perfect for mounting on agricultural vehicles
| Mode | Analog |
| Frequence Band | Dual Band |
| Transmit Frequency(TX) | VHF: 136-174MHz, 220-260MHz UHF: 400-490MHz |
| Receive Frequency(RX) | VHF: 136-174MHz, 220-260MHz UHF: 400-490MHz |
| Power | VHF: 50W/25W/10W UHF: 40W/25W/10W |
| Channel Number | 200 |
| Channel display | Channel Number |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Operation Temperature | -20 to +60℃ |
| Encryption Type | 50 CTCSS / 1024 DCS |
| Display | LCD |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Emergency Alarm | Local |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 966g |
| Size | 145*47*190mm |
| Type-C Charging | / |
| Additional Features | 1.Offers the Scan function; 2.DTMF function; 3.Keypad lock function; 4.TOT; 5.Monitor function; 6.COMP function; 7.Busy lockout function; |
| All of our items are Brand New | |
| Basic Descriptions | |
| Model | RT9000D |
| Working temperature | -20~+60℃ |
| Rated Voltage | 13.8V DC±15% |
| Output power |
≤40W (UHF) ≤50W (VHF) |
| Color | Black |
| Dimension(L×W×H) | 145(W)x47(H)x190(D)mm |
| Weight | 966g (Main machine) |
| Dual band or Single-band | Single band |
| Dual or Single frequency | Single frequency |
| launch Frequency range | 400-490MHz/220-260MHz/136-174MHz |
| Memory Channel | 200 |
| CTCSS/DCS function | 50 CTCSS / 1024 DCS |
| Channel spacing | 25k (Wide Band)/ 20k (Middle Band)/ 12.5k(Narrow Band) |
| High/Low TX power selectable |
40W/25W/10W(UHF) 50W/25W/10W (VHF) |
| Channel step | 5/6.25/10/12.5/15/20/25/30/50kHz |
| Scrambler function | 8 Group’s Scrambler |
| Wide/Narrow Band | Yes |
| P1-P5 with programmable functions | Yes |
| Voice pressure /expansion function | Yes |
| Repeater offset shift | Yes |
| Contact book | Yes |
| ANI ID | Yes |
| DTMF/2 tone/5 tone coder | Yes |
| Remote kill/ stun/ activate/ revive | Yes |
| Keypad lock function | Yes |
| 0-9 SQL grade setting | Yes |
| 1750MHz tone | Yes |
| Reverse frequency | Yes |
| Auto Power off | Yes |
| Busy lockout function | Yes |
| Scanning function | Yes |
| COMP function | Yes |
| Monitor function | Yes |
| CTCSS/DCS setting and scanning | Yes |
| TOT function | Yes |
| Battery voltage display | Yes |
| Channel name display/editing | Yes |
| Emergency alarm | Yes |
| Keypad lock function | Yes |
| Power saving function | Yes |
| LCD Backlight | Yes |
| Chinese and English voice prompt | Yes |
| PC software programmable | Yes |
| Specification | |
| Frequency stability | ±2.5ppm |
| Adjacent channel selectivity( w/n) | 60dB 12.5kHz /70dB 25kHz |
| Modulation ( w/n ) | 11kΦF3E / 16kΦF3E |
| Spurious radiation | < -60db |
| Sensitivity | 0.25µV/0.35µV |
| Intermediate frequency | 38.85/46.05MHz |
| Modulation distortion | <5% |
| FM noise | >=40dB 25kHz/>=45kHz 12.5kHz |
| Audio response | +1-+3dB |
| Audio Distortion | <5% |
| Intermodulation(w/n) | ≥60dB /≥65dB |
| Spurious rejection | >60db |
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.