License-Free and Easy to Use
Reliable Communication Distance
Secure Communication with Privacy Codes
Durable Design for Long-Lasting Use
Versatile Applications
| Mode | Analog |
| Frequence Band | FRS |
| Transmit Frequency(TX) | UHF: 462-467MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF: 462-467MHz |
| Power | 2W |
| Channel Number | 16 |
| Channel display | / |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1200mAh |
| Operation Temperature | -10°C to +50°C |
| Encryption Type | CTCSS/DCS |
| Display | No Display |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 196.6g |
| Size | 230*62*34mm |
| Type-C Charging | / |
| Additional Features | "1. Scan Function ; 2. VOX Function ; 3. Battery Saving ; 4. Busy Channel Lock ; 5. Low Battery Alarm ; 6. TOT (Time Out Timer) ; 7. Squelch Function;" |
| Frequency | FRS |
| Channel | FRS:16CH |
| Working voltage | 3.7V DC |
| Effective Radiated Power | 0.5/2 watts |
| Operating temperature | -10℃~+50℃ |
| Antenna | Fixed |
| Antenna impedance | 50Ω |
| Scan | Yes |
| VOX | Yes |
| Battery Save | Yes |
| Bandwidth | 12.5Khz |
| CTCSS/DCS | Yes |
| Low battery alarm | Yes |
| Busy channel lock | Yes |
| Working mode | Simplex |
| Time-out-Time(TOT) | 180s |
| English/Chinese Voice | Yes |
| Squelch Adjustment | Yes |
| Weight(include battery) | 193g |
| PC program Protection | Yes |
| Dimension | 230*62*34mm |
| Receiver | |
| RF sensitivity | ≤0.2μV |
| Occupied bandwidth | ≤16KHz |
| Selectivity | ≥65dB |
| Intermediation | ≥55dB |
| Audio power | >500m W |
| Audio distortion | ≤5% |
| Frequency stability | 5ppm |
| Current | 55mA(when standby)150mA (when working ) |
| Audio response | (300-3000Hz):+7~-12.5dB |
| Transmitter | |
| Modulation type | 16K¢F3E |
| Spurious radiation | ≤7.5μW |
| Modulated noise | <-40dB |
| Modulation distortion | <5% |
| Frequency stability | 5ppm |
| Max. Fr. deviation | ≤±5KHz |
| Current | ≤1200mA |
| Audio response | (300-3000Hz):+6.5~-14dB |
| Adjacent CH. power | ≥65dB |
| Intermediation sensitivity | 8-12mv |
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.