Buy Now, Get 1 Free Programming Cable
| Mode | Analog |
| Frequence Band | FRS |
| Transmit Frequency(TX) | UHF: 462-467MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF: 462-467MHz |
| Power | 2W |
| Channel Number | 16 |
| Channel display | / |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1100mAh |
| Operation Temperature | -30°C to +60°C |
| Encryption Type | CTCSS/DCS |
| Display | No Display |
| Wireless Copy | Y |
| NOAA | / |
| Emergency Alarm | Local+Remote |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 127.7g |
| Size | 119*58*34mm |
| Type-C Charging | / |
| Additional Features | 1. Monitor ; 2. Busy channel lockout(BCLO); 3. VOX ; 4. Scan ; 5. TOT ; 6. Squelch ; 7. One-Key Frequency Copy; |
| GENERAL | Frequency Range | FRS |
| Rated Voltage | 3.7V DC | |
| Memory Channel | 16 | |
| Battery | 1100mAh | |
| Frequency Sensitivity | ±0.5ppm | |
| Antenna Impedance | 50Ω | |
| Operation Temperature Range | -30℃~+60℃ | |
| TRANSMITTER | RF power | ≤2W |
| Modulation type | 16kΦF3E | |
| Modulation distortion | <5% | |
| Adjacent channel power | ≥65dB | |
| Audio response | +6.5 ~ -14dB | |
| Max FR.Deviation | ≤±5KHz | |
| Spurious Radiation | ≤7.5μW | |
| Current | ≤1200mA | |
| Modulation Noise | <-40dB | |
| Intermediation sensitivity | 8-12mv | |
| RECEIVER | Receiving sensitivity | 0.2μV |
| Adjacent channel selectivity | 65dB | |
| Occupied Bandwidth | ≤16KHz | |
| Current | Standby 55mA, working 150mA | |
| Reference Frequency | 26.000MHz | |
| Inter-modulation | ≥60dB | |
| Spurious | ≥55dB | |
| Audio response | +7~-12.5dB | |
| Audio distortion | <5% | |
| Audio power | 500mW |
All Channel Pair Function
One Channel Pair Function
VOX Hands-Free
Emergency Alarm
Squelch Function
Monitor Function
Scan Function
Busy Channel Lockout (BCLO)
Time-out-Timer (TOT)
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.