| Mode | Analog |
| Frequence Band | FRS |
| Transmit Frequency(TX) | UHF: 462-467MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF: 462-467MHz |
| Power | 2W |
| Channel Number | 16 |
| Channel display | Channel Number |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1620mAh |
| Operation Temperature | -20°C to +50°C |
| Encryption Type | 50 CTCSS/210 DCS |
| Display | Hidden Display |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Emergency Alarm | Remote |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 103g |
| Size | 148*55*15mm |
| Type-C Charging | Y |
| Additional Features | 1. Scan Function ; 2. Monitor Function ; 3. Squelch Function ; 4. Battery Saving; 5. VOX Hands-Free ; 6. Channel Lock ; 7. Low Battery Alert ; 8. TOT (Time Out Timer) ; 9. Backlight Selection ; |
|
Specifications of B3S |
|
|
Model |
B3S |
|
Frequency Range |
FRS |
|
Power |
2W/0.5W |
|
Rated Voltage |
3.7V DC |
|
Battery Capacity |
1620mAh Li-ion |
|
Memory Channels |
16 |
|
Standby Time |
49h |
|
Work Time |
18h |
|
Dimension |
148x55x15mm |
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.