• Encrypted digital/analog modes keep chats private anywhere.
• Bluetooth headset with voice-activated controls for on-the-move safety.
• Precision GPS tracking ensures no one gets left behind.
• Store 500k+ IDs and prioritize critical connections instantly.
• IP67 Waterproof radio survives rain, dust, and hard impacts.
Availability: In Stock
|
General |
Frequency Range |
Receive frequency: VHF 136-174Mhz,UHF 400-520MHz; |
|
|
Channel Numbers |
3000 |
|
|
Channel Space |
25 kHz /12.5kHz |
|
|
Input Voltage |
Max 8.4V---Max 540mA |
|
|
Battery Capacity |
3200mAh |
|
|
Battery Charging Input |
5V 1A |
|
|
Frequency Stability |
±1.0ppm |
|
|
Operation Temperature |
-10℃ to +40℃; |
|
|
Antenna Impedance |
50Ω |
|
Transmit |
Transmit Frequency |
USA: 144-148Mhz, 222-225Mhz/420-450Mhz; EU: 144-146Mhz, 430-440Mhz; |
|
|
RF TX Power |
High/Middle/Low/Ultra low power |
|
|
Transmit current |
Analog≤1.6A Digital≤0.9A |
|
|
Modulation Mode |
12.5KHz 11K0F3E (Analog) 12.5KHz(data only): 7K60FXD |
|
|
Modulation distortion |
<5% |
|
|
Vocoder |
AMBE+2TM |
|
|
Adjacent channel power |
60dBm 12.5KHz |
|
|
Audio Response |
+1~-3dB |
|
|
Digital Protocol |
ETSI-TS102 361-1,-2,-3 |
|
|
Modulation distortion |
<5% |
|
Receive |
Analog Sensibility |
0.35uV/-116dBm(20dB SINDA) |
|
|
Digital Sensibility |
0.30uV/-117dBm(BER 5%) |
|
|
Adjacent Channel Selectivity |
TIA603C:65dB ETSI: 60dB |
|
|
Spurious Response |
TIA603C: 75dB ETSI:70dB |
|
|
Audio Response |
+1~-3dB |
|
|
Rated Audio Distortion |
≤3% (Type) |
|
|
Audio Power |
≥500mW |
1.2 to 3 days’ working time(according to 5% transmission time, 5% reception time,
90% standby time);
2. 30 days of standby time;
3. Li-ion battery capacity: 1000mAh;
4. Bluetooth version: 5.3;
5. Push To Talk(PTT) on mic;
6. Dual pairing-phone & walkie talkie;
7. Bluetooth transmission range: ≤10 meter;
8. Wireless PTT optional(Please contact customer support);
9. Working voltage: 3.7V DC;
10. Charging time: 2-3 hours;
11. Weight:125g;
| Band | Dual band VHF/UHF |
| Antenna type | SMA-F Soft Antenna |
| Frequency | 136-174/400-4800MHz |
| Gain | 2.15 dBi (136-174MHz) 2.15dBi (400-470MHz) |
| Max power | 20 Watts |
| VSWR | < 2.15 (155MHz) < 3.0 (435MHz) |
| Impedance | 50ohm |
| Connector Type | SMA-F (Female) |
| Omni Polarization | Vertical |
| Radiation | Omni |
| Material | ABS Radome Material |
| Length | 360mm |
| Color | Black |
| Compatible Mode | Ailunce HD1 HD2 |
Features:
1. Anti-mis-touch design volume/Power switch knob;
2. With 3.5mm listen only audio jack;
3. Built-in rechargeable and replaceable battery;
4. Type-C charging interface, USB charger included;
5. Replaceable clothing/belt clip that swivels 360°;
6. Capable to work with Zello App;
7. Adopt large volume speaker with a diameter of 40mm;
8. Support dual standby mode, can connect walkie-talkie and mobile phone at the
same time;
9. Easy/simple pairing process;
10. One-time memory pairing, the kit will remember the pairing even when all items
are powered off;
11. Lightweight and easy to use;
12. Capable of working with VOX function of two-way radio to release hands;
Compatibility:
Compatible with Retevis Buetooth two-way radio: RB37, RB637, RB89, RB689, HD2;
Mobile phone: Android/IOS;
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.