Fast Shipping from the USA
| Mode | Analog |
| Frequence Band | FRS |
| Transmit Frequency(TX) | UHF: 462-467MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF: 462-467MHz |
| Power | 2W |
| Channel Number | 16 |
| Channel display | / |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1200mAh |
| Operation Temperature | -20°C to +50°C |
| Encryption Type | 50 CTCSS/210 DCS |
| Display | No Display |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 157g |
| Size | 158*57*33mm |
| Type-C Charging | / |
| Additional Features | 1. Scan; 2. Monitor; 3. Squelch; 4. VOX; 5. Battery save; 6. Low Battery Audible Alert; 7. TOT; 8. Audio companding; 9. Voice Announcements; 10. Noise Reduction; |
|
Specification |
|
|
Frequency |
FRS |
|
Channels |
16 |
|
Power |
2W |
|
Li-ion battery |
1200mAh |
|
Rated Voltage |
3.7V DC |
|
Work time |
10h |
|
Standby time |
26h |
|
Dimension |
158×57×33 mm (H×W×D with antenna) |
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.