| Mode | Analog |
| Frequence Band | Dual Band |
| Transmit Frequency(TX) | US Version VHF:144-148Mhz; UHF:420-450Mhz; EU Version VHF:144-146Mhz; UHF:430-440Mhz; |
| Receive Frequency(RX) | 50-600Mhz |
| Power | <5W |
| Channel Number | 200 |
| Channel display | Channel Number, Channel Name, Frequency Point |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1400 mAh |
| Operation Temperature | -20 °C to +60 °C |
| Encryption Type | CTCSS/ DCS |
| Display | LCD |
| Wireless Copy | Y |
| NOAA | / |
| Emergency Alarm | Local, Remote |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 225g |
| Size | 115*60*37.5mm (Without Antenna) |
| Type-C Charging | Y |
| Additional Features | 1.1750HZ Call Tone; 2.DTMF Calling & DTMF ANI &DTMF Select Call; 3.Wireless Radio Replication; 4.Automatic Signaling Search; 5.10 Emergency Weather Channels; 6.10-Group Scrambler; 7. Only US Version Support NOAA; |
|
General Specifications |
|
|
Channel |
200 |
|
FM Radio Channel |
20 |
|
NOAA Channel |
10 |
|
Frequency Stability |
±1ppm |
|
Modulation Mode |
FM:11KφF3E (12.5Khz) 16φF3E (25Khz) |
|
Dimension |
115×60×37.5 mm (without antenna) |
|
225g (including antenna and battery) |
|
|
Operation Temperature |
-10 °C ~+50 °C |
|
Antenna Impedance |
50 Ω |
|
Receiving |
|||
|
Sensitivity |
FM (12dB SINAD) |
F1 (50-76Mhz) |
-121dBm |
|
F2 (108-135.9975Mhz) |
-121dBm |
||
|
F3 (136-173.9975Mhz) |
-123dBm |
||
|
F4 (174-349.9975Mhz) |
-123dBm |
||
|
F5 (350-399.9975Mhz) |
-123dBm |
||
|
F6 (400-469.9975Mhz) |
-123dBm |
||
|
F7 (470-599.9975Mhz) |
-121dBm |
||
|
WFM(20dB SINAD) |
WFM (76-108Mhz) |
-110dBm |
|
|
AM (10dB S/N) |
F2 (108-135.9975Mhz) |
-113dBm |
|
|
Audio Frequency |
≥0.5W |
||
|
Audio Distortion |
≤10% |
||
|
Transmitting |
|
|
Frequency range |
US version: UHF 420-450Mhz; VHF 144-148Mhz; |
|
Output Power |
<5W |
|
Emission Current |
≤1.5A |
|
Max Frequency Deviation |
≤5Khz (25Khz) ≤2.5Khz (12.5Khz) |
|
Modulation Distortion |
≤5% |
|
Stray Power |
≤7.5uW |
|
Adjacent Channel Power |
70dB(25Khz) 60dB (12.5Khz) |
|
Residual Modulation |
40dB |
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.