USB Charging Convenience
Powerful Flashlight for Home Emergency
Hands-Free Operation with VOX
Super Long Battery Life for Extended Use
Emergency Alarm Ensuring Safety
| Specifications: | |
| Frequency Range | GMRS |
| Memory Channel | 30 |
| Battery | Li-ion 2000mAh |
| Frequency Stability | ±2.5ppm |
| Audio Distortion | <5% |
| Maximum Frequency Deviation | ≤5KHz/≤2.5KHz |
| Modulation Mode | 16KΦF3E/ 11 KΦF3E |
| Noise-free Sensitivity | ≤0.2uV/≤0.25uV |
| Reference Sensitivity | ≤0.25uV/≤0.3uV |
| Inter-Modulation | ≥60dB |
| Adjacent Channel Selectivity | ≥65dB |
| Spurious Response Rejection | ≥55dB |
| Electric Current | ≤1.3A |
| Working Voltage | 3.7V DC |
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.