| Mode | MateTalk C5B |
| Frequence Band | GMRS |
| Transmit Frequency(TX) | UHF: 462-467MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF: 462-467MHz |
| Power | 5W/0.5W |
| Channel Number | 30 |
| Channel display | / |
| Waterproof Rating | IP67 |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1800mAh |
| Operation Temperature | -20°C to +50°C |
| Encryption Type | 50 CTCSS/210 DCS |
| Call Types | Group Call |
| Display | No Display |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | Y |
| Emergency Alarm | Local |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 255g |
| Size | 134*62*40mm (Without Antenna) |
| Type-C Charging | Y |
| Additional Features | 1.wide/narrow Band; 2.Scan; 3.VOX; 4.English Broadcasting; 5.Low Battery Alert; 6.Power save mode; 7.Monitor; 8.TOT; 9.Companding; 10.Frequency Hopping/Learning frequency hopping; 11.CTCSS/DCS canceled/restore; 12.Channel and keypad lock; 13.Reset to factory mode; 14.SQL; 15.Roger beep; 16.Call ring; 17.Easy Pairing; |
|
General |
|
|
Frequency Range |
GMRS |
|
Battery Pack |
1800mAh |
|
Modulation |
FM (16K0F3E) |
|
Antenna Impedance |
50Ω |
|
Operating Temperature |
-20°C~+50°C |
|
audio distortion |
≤5% |
|
Rated voltage |
7.4 VDC |
|
Transmit signal-to-noise ratio |
W:>40dB; N:>35dB |
|
RX current |
≤0.5A |
|
Standby current |
≤70mA(standby mode) ; ≤10mA(battery save) |
|
TX current |
≤1.7A |
|
Modulation Limitation |
W:≤5kHz; N:≤2.5kHz |
|
Dimensions (W×H×D) |
134*62*40mm(No antenna included) |
|
Weight |
255g |
● C5B: GMRS 30CH
● IP67 Waterproof&Dust proof
● 1800mAh
● wide/narrow Band
● Scan Function
● NOAA
● VOX Function
● English Broadcasting
● Low Battery Alert
● Power save mode
● high/Low power
● 50 CTCSS/210 DCS
● Monitor
● TOT
● Companding
● Scramble(Only C65B Plus)
● Frequency Hopping/Learning frequency hopping
● CTCSS/DCS canceled/restore
● Channel and keypad lock
● Reset to factory mode
● SQL
● Roger beep
● Call ring
● Group call
● Easy Pairing
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.