NOTE: Programming software: please click "support" to download
Electrical properties:
| General | |
| Frequency Range | 462.5500-467.7125MHz |
| Memory Channel | 30CH |
| Operation Voltage | DC 7.4V |
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Operating Temperature | -20℃-+50℃ |
| Antenna Impedance | 50Ω |
| Transmitter | |
| Spurious Emission | <-36dBm |
| Transmission current | ≤1.6A |
| Receiver | |
| Receive Sensitivity | -121dBm |
| Adjacent Channel Selectivity | ≥60dB |
| SNR | >60dB |
| Rated Audio Distortion | <3% |
| Receive Current | ≤300mA |
1, Wateproof
GMRS radio RB75 Designs to IP67 waterproof & dustproof standards, make it easy to carry in wet and dusty environments.
2, GMRS Band
30 Channels available. and last 8 channels (channel 23-channel 30) are repeater channels.
3, Long standby working time
Retevis RB75 with the high capacity battery 4500mah, make your work or outdoor activities more secure. Keep connected all the time.
4, VOX
No need to press the PTT, make your hands-free, when you working on a farm or a construction site.
5, Side key buttons.
Retevis RB75 Waterproof Long Standby GMRS Handheld Two-way Radio comes with some side-key buttons, you can define them by software.
6, TOT
Prevent your radio has been used for a long time, also save battery life.
7, Long range communication
With the high power, this Retevis RB75 GMRS radio will reach to longer communication range.
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.