| Specification | Details |
|---|---|
| Frequency | FRS |
| Channels | 16 |
| Power | 2W / 0.5W |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 1200mAh |
| Working Voltage | 3.7V DC |
| Work Time | FRS: 10.82 h |
| Standard Standby Time | 87 h |
| Dimensions | 120 × 56 × 34 mm (H × W × D, with antenna) |
● 16 FRS Channels
● LCD Display
● Scan Function
● VOX Function
● Squelch Function
● 50 CTCSS codes/210 DCS codes
● Channel Lock
● Emergency Alert
● Battery Saving
● Low Battery Audible Alert
● TOT (Time out Timer)
● LED Flashlight
● Voice Prompt
● Roger beep
● NOAA
Applicable Occasion:
School, Camping, security, storage, catering
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.