NOTE: German Voice Broadcast Only
| Mode | / |
| Frequence Band | Dual Band/PMR446 |
| Transmit Frequency(TX) | UHF:446MHz;149MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF:446MHz;149MHz |
| Power | 1W/0.5W |
| Channel Number | 16 |
| Channel display | / |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1200mAh |
| Operation Temperature | -10℃ to +40℃ |
| Encryption Type | 50 CTCSS/210 DCS |
| Display | No Display |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 171.3g |
| Size | 158*57*33mm |
| Type-C Charging | / |
| Additional Features | 1.German Broadcasting; 2.One-Key Pairing; 3.Scan Function; 4.Monitor Function; 5.Squelch Function; 6.Battery Saving; 7.Low Battery Audible Alert; 8.TOT (Time out Timer); 9.Audio Companding; |
|
Specifications |
|
|
Frequency |
PMR446 (446 MHz) / Freenet (149 MHz) |
|
Channels |
16 |
|
Power |
1W/0.5W |
|
Li-ion battery |
1200mAh |
|
Rated Voltage |
3.7V DC |
|
Standby time |
30h |
|
Work Time |
15.5h |
|
Dimension |
269*52*33mm (Includes antenna) |
● PMR446/Freenet Dual Band
● German Broadcasting
● One-Key Pairing
● Scan Function
● Monitor Function
● Squelch Function
● 50 CTCSS codes/210 DCS codes
● VOX Function
● Battery Saving
● Low Battery Audible Alert
● TOT (Time out Timer)
● Audio Companding
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.