Detachable Panel for Easy Use
Note: The standard package includes a programming cable.
| Mode | Analog |
| Frequence Band | Dual Band |
| Transmit Frequency(TX) | VHF:144-148MHz,; UHF:420-450 MHz; AM:108-136Mhz; FM Radio: 64-108Mhz; Air Band Frequencies |
| Receive Frequency(RX) | UHF: 400-480MHz; VHF: 136-174MHz; AM: 108-133.995Mhz; FM: 64-108MHz; Air Band Frequencies |
| Power | VHF: 50W / 20W / 5W; UHF: 40W / 20W / 5W; |
| Channel Number | 800 |
| Channel display | Channel Number, Channel Name, Frequency Point |
| Waterproof Rating | IP54 |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | / |
| Operation Temperature | -20°C to +60°C |
| Encryption Type | 50 CTCSS/104 DCS |
| Display | LCD |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 1100g |
| Size | 140*43*215mm |
| Type-C Charging | / |
| Additional Features | 1. Superheterodyne Receiver; 2. Noise Canceling; 3. Dual Display/Dual Watch; 4. Multi-function speaker microphone; 5. DTMF; 6. 2Tone, 5Tone; 7. Cross band Repeater Mode; |
| Model | MA1 |
|
General |
Channel capacity: 999
|
|
Channel spacing: 5/6.25/8.33/10/12.5/15/20/25/30/50/100KHz
|
|
|
Modulation type: F3E
|
|
|
Antenna impedance: 50Ω
|
|
|
Frequency stability: ±5ppm @(-10℃-+60℃)
|
|
|
Working voltage: DC: 13.8V (±15%)
|
|
|
Receiving current: <0.5A;
|
|
|
Transmission current: < 9A (power=50W/40W)
|
|
|
Working temperature: -20℃~+60℃
|
|
|
Dimension: 140×43×215mm
|
|
|
Weight: 1100g
|
|
|
PCB type: Double conversion Super-heterodyne
|
|
|
Medium Frequency: 38.85MHZ/450KHz (Left band)
|
|
Receiver
|
Receive Frequency Range: VHF:108-174Mhz, UHF: 400-480Mhz;
Receive & Transmit :144-148MHz, 420-450 MHz
Aviation frequency: AM 108-136Mhz;
FM Radio: 64-108Mhz
|
|
49.95MHZ/450KHz (Right band)
|
|
|
Sensitivity: 0.8uV for 12dB SN ( 108MHz ~ 134MHz, AM )(Left band)
|
|
|
0.2uV for 12dB SN ( 136MHz ~ 174MHz, FM )
|
|
|
0.25uV for 12dB SN ( 168MHz ~ 180MHz, FM )
|
|
|
0.2uV for 12dB SN ( 400MHz ~ 480MHz, FM )
|
|
|
0.25uV for 12dB SN ( 480MHz ~ 520MHz, FM )
|
|
|
Squelch sensitivity: 0.16uV
|
|
|
Selectivity: 2KHz/30KHz (-6dB/-60dB )
|
|
|
Audio output: 8Ω, 2W
|
|
|
Audio distortion: <5%
|
|
|
AF output impedance: 4~16Ω
|
|
|
RF Power Amplifier: RF Power Mosfet
|
|
|
Output power: VHF:50W/20W/5W; UHF:40W/20W/5W
|
|
Transmitter
|
Transmit Frequency: VHF: 144-148Mhz;UHF: 420-450Mhz;
|
| Modulation type: Variable Reactance | |
|
Modulation type: Variable Reactance
|
|
|
Max. modulation deviation: ≤5KHz/2.5KHz
|
|
|
Spurious emission: ≧ -60dB (144MHz/440MHz)
|
|
|
Microphone impedance: 2KΩ
|
FUNCTIONS & FEATURES
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.