Order now, get Free Programming cable
Availability: In Stock
| Mode | DMR/Analog |
| Frequence Band | UHF |
| Transmit Frequency(TX) | UHF:400–480MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF:400–480MHz |
| Power | 10W/5W/1W |
| Channel Number | 64 |
| Channel display | Channel Name |
| Waterproof Rating | IP67 |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 2800mAh |
| Operation Temperature | -20°C to +50°C |
| Encryption Type | AES256 |
| Call Types | Single Call, Group Call, All Call |
| Display | Hidden Display |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Emergency Alarm | Local+Remote |
| Lone work | Y |
| Man Down | / |
| Weight | 333.7g |
| Size | 126*58*36mm |
| Type-C Charging | Y |
| Additional Features | 1.Two Zones; 2.VOX; 3.Channel Lock; 4.Monitor; 5.Scan; 6.Roger; 7.Low Battery Alert; 8.Power Save; 9.Squelch; 10.TOT; 11.One Key Call; 12.Remote Stun; 13.Remote Kill; 14.DCDM; 15.50CTCSS+210DCS; |
|
Model |
NR30D |
|
Frequency |
UHF:400-480MHz |
|
Number of Channels |
64 Channels: 2 Zones (32 Channels Per Zone) |
|
Power |
10W/5W/1W |
|
Battery Capacity |
2800mAh Lithium Battery (with Type-C interface) |
|
Voltage |
7.4V |
|
Antenna Impedance |
50Ω |
|
Antenna |
Detachable Antenna |
|
Earphone Jack |
Motor Pin |
|
Dimensions |
126*58*36mm (H*W*D, excluding antenna and knobs) |
|
Weight |
550g |
64 Channels (2 Zones, 32 Channel/Zone)
AES256 Encryption
Noise Reduction
High/Middle/Low Power Adjustable
Private Call/Group Call/All Call
Emergency Alarm
VOX Hands-free
Lone Worker
Low Battery Alert
Power Saving
Channel Lock
Squelch 1-9 Levels
TOT (Time Out Timer)
One Touch Access
Remote Stun
Remote Kill
DCDM
Monitor
Scan
Roger
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.