License-free Communication
Ultra-slim & Lightweight: Fits easily in your pocket
Clear, Quick Info with 1.7" LCD Display
Long Battery Life for All-day Use
Efficient 10-way Charger, Saving Time for Busy Teams
| Mode | Analog |
| Frequence Band | FRS |
| Transmit Frequency(TX) | UHF: 462-467MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF: 462-467MHz |
| Power | 2W |
| Channel Number | 22 |
| Channel display | Channel Number |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1650mAh |
| Operation Temperature | -30°C to +60°C |
| Encryption Type | 50 CTCSS/208 DCS |
| Display | LCD |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 87.1g |
| Size | 65*53*24mm |
| Type-C Charging | Y |
| Additional Features | 1. Monitor Function 2. Scan Function 3. VOX Hands-Free 4. Time Out Timer 5. Keyboard Lockout 6. Power Display 7. Busy Channel Lock 8. Power Saving Mode 9. Low Battery Warning 10. Voice Companding 11. Special Signaling |
| Specification | |
| Frequency range | FRS: 462.5500-467.7125MHz |
| Supply Power | DC3.7V |
| Memory Channel | 22 |
| Antenna Configuration | Integrated antenna |
| Battery | Built-in 1650mAh lion battery |
| Work Mode | Co/Differ-frequency Simplex Communication |
| Ground Method | Cathode |
| Working temperature range | -30°~+60° |
| Transmitter | |
| Output Power | ≤2W |
| Modulation Mode | FM(F3E) |
| Max. Frequency Deviation | ≤5KHz |
| Spurious Radiation | ≤7.5μW |
| Preemphasis Character | Per Octave: 6dB |
| Emission Current | ≤1000mA |
| Receiver | |
| Sensitivity | <0.16μV(12dB SINAD) |
| Audio power | ≥300mW |
| Audio Distortion | <5% |
| Itermodulation Interference Resistance | ≥60dB |
| Receiving Current | ≤300mA |
| Standby Current | ≤20mA |
Monitor Function
Scan Function
VOX Hands-Free
Time Out Timer
Keyboard Lockout
Power Display
Busy Channel Lock
Power Saving Mode
Low Battery Warning
Voice Companding
Special Signaling
50 CTCSS/208 DCS
Volume Memory Function: The default volume is lower than before. Turning it on again is still the volume you set last time.
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.