| Mode | Analog |
| Frequence Band | PMR446 |
| Transmit Frequency(TX) | PMR446: 446.000-446.200Mhz |
| Receive Frequency(RX) | PMR446: 446.000-446.200Mhz |
| Power | 0.5W |
| Channel Number | 16 |
| Channel display | Channel Number |
| Waterproof Rating | IP67 |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 2000mAh |
| Operation Temperature | -20℃ to +60℃ |
| Encryption Type | CTCSS/DCS |
| Display | LCD |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Emergency Alarm | Local+Remote |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 202g |
| Size | 180*60*33mm |
| Type-C Charging | Y |
| Additional Features | 1.Busy lock; 2.VOX; 3.End-of-call tone; 4.Pressure amplification function; 5.Power level display; 6.Scan function; 7.Keypad lock; 8.Voice annunciation; 9.Power saving function; 10.Low battery reminder; 11.TOT; |
| Model number | RB648 radio |
| Frequency Range | PMR |
| Channel Capacity | 16 |
| Channel step value | 12.5KHz |
| Operation Voltage | 3.7V |
| Battery Capacity | 2000mAh(Li-ion) |
| Operating Temperature | -20℃+60℃ |
| Antenna Impedance | 50Ω |
| RF Power | High:2W/Low:0.5W |
| Frequency Stability | ±2.5ppm |
| Voice Output Power | ≥300mW |
| Audio Distortion | ≤3% |
| Transmitting Current | ≤1500mA |
| Receiving Current | ≤410mA |
| Working Time | 12 hours |
| Standby Time | 48 hours |
| Dimensions | 180*60*33mm(with antenna) |
IP67 waterproof
LCD display
Busy lock
VOX
High and low power
End-of-call tone
Pressure amplification function
Power level display
Scan function
Keypad lock
Voice annunciation
Power saving function
Low battery reminder
TOT
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.