| Mode | Analog |
| Frequence Band | FRS |
| Transmit Frequency(TX) | UHF: 462-467MHz |
| Receive Frequency(RX) | UHF: 462-467MHz |
| Power | 2W |
| Channel Number | 16 |
| Channel display | / |
| Waterproof Rating | / |
| Bluetooth | / |
| Location | / |
| Battery Capacity | 1000mAh |
| Operation Temperature | -20°C to +50°C |
| Encryption Type | 50 CTCSS/105 DCS |
| Display | No Display |
| Wireless Copy | / |
| NOAA | / |
| Lone work | / |
| Man Down | / |
| Weight | 140g |
| Size | 120*120*35mm" |
| Type-C Charging | / |
| Additional Features | 1. VOX Function ; 2. Scan Function ; 3. Monitor Function ; 4. Time Out Timer (TOT) ; 5. Battery Saving Mode; |
| General Specifications | |
| Frequency | FRS |
| Channels capacity | 16 |
| Channels spacing | 12.5KHz |
| Operation voltage | 3.7V DC |
| Operation temperature | -20℃--+50℃ |
| Antenna impedance | 50Ω |
| Transmitter Specifications | |
| RF power | ≤2W |
| Maximum deviation | ≤2.5KHz |
| Frequency stability | ±5ppm |
| Adjacent channel power | ≤-60dB |
| SNR | ≥-40dB |
| Audio distortion | ≤5% |
| Transmission current | ≤1.45A |
| Receiver | |
| Sensitivity | -122dBm(12Db SINAD) |
| Audio power | 0.33-0.37W@3.7V |
| Audio distortion | ≤5% |
| Inter modulation | 55dB |
| Adjacent channel selectivity (W/N) | 50dB@12.5KHz |
| Modulation acceptance | 3.5KHz@12.5KHz |
| Receiver current | ≤70mA |
| USB Charger | |
| Input | 100-240V 50/60Hz 1.3A Max |
| Output | DC5V 8.0A Max |
| Output power | 40W |
| Dimension | 120x120x35mm |
| Weight (without AC cord) | 140g |
If you do not like the product you can return it within 15 days - no questions asked. This excludes bodysuits, swimwear and clearance sale items. We have an easy and hassle free return policy. Please look at our Delivery & Returns section for further information.